Zaštitari, koji su u škole uvedeni kao hitna mjera nakon tragičnog događaja u jednoj zagrebačkoj osnovnoj školi, od sljedeće školske godine više neće biti dio sustava. Umjesto njih, u školama će raditi posebno educirane osobe za sigurnost i civilnu zaštitu. Program njihove edukacije već je završen i trenutno se finaliziraju posljednji detalji.
Novi operativni djelatnici za sigurnost proći će obuku u trajanju od 250 sati, pri čemu će značajan dio vremena provesti na praktičnoj nastavi u školama. Edukaciju će provoditi ustanove koje imaju odobrenje za programe obrazovanja odraslih, a sadržavat će sve ključne aspekte rada u odgojno-obrazovnim institucijama. U sklopu obuke, polaznici će učiti o razvoju djece i mladih, pravilnoj komunikaciji u školskom okruženju, tehničkoj i protupožarnoj zaštiti te civilnoj sigurnosti. Također će se upoznati s osnovama samoobrane, načinima uporabe sredstava prisile i zakonima koji reguliraju njihova prava i ovlasti unutar škola.
Prema riječima ministra obrazovanja Radovana Fuchsa, zaštitari su od početka bili samo privremeno rješenje jer njihova uloga nije mogla dugoročno zadovoljiti sigurnosne potrebe škola. I sami problemi koji su se pojavljivali tijekom njihova angažmana, osobito u Zagrebu, pokazali su kako osobe koje nisu prošle pedagošku obuku ne mogu učinkovito raditi u školskom okruženju.
Iako zaštitari odlaze, sigurnosne mjere u školama ostaju. Zaključavanje škola tijekom nastave i dalje će biti obvezno, a svaka školska ustanova već je morala izraditi procjenu sigurnosnih rizika i plan zaštite. Također su formirani sigurnosni timovi u koje su uključeni ravnatelji, pedagozi, nastavnici i predstavnici roditelja, a u njihov rad mogu se uključiti i predstavnici policije, civilne zaštite te drugih nadležnih institucija.
Osim toga, kako bi se osigurala što bolja priprema za krizne situacije, škole će dva puta godišnje provoditi simulacije evakuacije i drugih hitnih situacija, u kojima će sudjelovati i roditelji.