U nedjelju, 23. ožujka, u organizaciji Družbe “Braća Hrvatskog Zmaja” i Hrvatske udruge Benedikt, u splitskoj Prvostolnici je održana Sveta misa za Domovinu. Misu je predvodio don Mladen Parlov, a komorni ansambl pod ravnanjem maestra Andre Čale, Zmaja Svetogrgurskog II., dodao joj je poseban sjaj.
Misi su prisustvovali župan Splitsko-dalmatinske županije Blaženko Boban, zamjenik Stipo Čogelja i zastupnik u Hrvatskom saboru Tomislav Šuta. U svojoj propovijedi, don Mladen Parlov istaknuo je značaj Splitske katedrale kao mjesta održavanja Splitskog crkvenog sabora 925. godine, na kojem je, prema nekim procjenama, prisustvovao i prvi hrvatski kralj Tomislav.
Povijesni kontekst i aktualnost
Tomislavovo Hrvatsko Kraljevstvo bilo je u svoje vrijeme značajno i veličine Engleskog Kraljevstva. Međutim, dok danas Ujedinjeno Kraljevstvo ima gotovo 80 milijuna stanovnika, Hrvata u Domovini i u dijaspori ima tek oko 8 milijuna, što je deset puta manje. Razlog tome leži u gubitku državnosti 1102. godine, koji se nastavio tijekom osam stoljeća, a vrhunac brisanja hrvatskog političkog etničkog identiteta bio je u prvoj i drugoj Jugoslaviji.
Više od 30 godina Hrvatska ima svoju državu, ali pitanje je koliko je volimo i brinemo o njoj. Domovina nije samo zemljopisni, već duhovni pojam koji povezuje s izvorom porijekla, običajima, jezikom, vjerom i kulturom. Da bi se domovina razvijala, nužno je imati državu kao logistiku i podršku u njezinom razvijanju i napredovanju.
Aktualni izazovi i teološko opravdanje
Don Mladen Parlov je istaknuo kako nas Bog zadužuje da djelujemo i radimo dobro svojoj domovini, što nosi duboko teološko opravdanje. I danas postoje pokušaji brisanja hrvatskog identiteta, što se nedavno pokazalo u slučaju micanja hrvatskog barjaka u Splitu. Ovi događaji podsjećaju nas na važnost zalaganja za opće dobro naše domovine i njeno očuvanje za buduće generacije.
“Više od 30 godina imamo svoju državu, ali pitanje je koliko je volimo. Domovina je snažan osjećaj pripadnosti, nije zemljopisni, već duhovni pojam, poveznica s mojim izvorom porijekla, običajima, jezikom, vjerom, kulturom. Da bi se domovina razvijala nužno je imati državu kao logistiku i podršku, Domovinu u njezinom razvijanju i napredovanju. Zar nije naša domovina na nebesima – netko će s pravom upitati. Da, ali može se također reći da u vječnu domovinu neću stići ako ne znam voljeti svoju domovinu, ako se ne zalažem za njezino opće dobro. Bog me je zadužio da djelujem i radim dobro svojoj domovini, što nosi u sebi duboko teološko opravdanje. I danas imamo pokušaje brisanja u činu micanja hrvatskog barjaka, što se nedavno dogodilo u Splitu,” poručio je u svojoj propovijedi don Mladen Parlov.