Tijekom rata u Ukrajini, obje strane pokušavale su ometati GPS signale kako bi se zaštitile od tisuća ubojitih dronova koji sada ispunjavaju nebo. Postoje dvije glavne vrste ometanja GPS-a – “ometanje” i “varanje”. Utječe li ovo ometanje GPS-a na putničke zrakoplove koji lete izvan ratne zone?
GPS, sustav koji svaki dan koristimo za navigaciju zrakoplovom, automobilom ili čak na moru, ranjiv je. Tijekom rata u Ukrajini, obje strane su pokušavale ometati GPS signale kako bi se zaštitile od tisuća ubojitih dronova koji sada ispunjavaju nebo.
To nije samo probolem u ratnim zonama gdje se ometaju GPS signali. Naime, putnički avioni koji lete diljem svijeta također doživljavaju smetnje…, navodi Sky News.
Ako ste nedavno letjeli iznad Istočne Europe ili ste otišli na sunčani odmor na Cipru, moguće je da je vaš zrakoplov doživio GPS ometanje bez vašeg znanja.
Kako funkcionira ometanje GPS-a?
Postoje dvije glavne vrste ometanja GPS-a, “ometanje” i “varanje”.
Ometanje preplavljuje navigacijske sustave i onemogućava im pravilno funkcioniranje, dok je varanje ozbiljnije i uključuje slanje lažnih GPS signala koji mogu prevariti avione da misle da su stotine milja dalje od mjesta gdje se zapravo nalaze.
Je li opasno?
Ometanje GPS-a dodaje sloj rizika, ali piloti mogu upravljati time koristeći alternativne navigacijske sustave, kaže pilot Akseli Meskanen za Sky News.
Međutim, drugi u zrakoplovnoj zajednici vjeruju da je to ozbiljniji problem koji degradira avione i čiji bi se utjecaji mogli pogoršati kako postaju sve sofisticiraniji.