U Parizu je u ponedjeljak iz muzeja Grevin nestao voštani kip francuskog predsjednika Emmanuela Macrona. Nije riječ o klasičnoj krađi za novac, već o izuzetno kreativnom prosvjedu aktivista Greenpeacea protiv gospodarskih veza između Francuske i Rusije. Statua vrijedna čak 40.000 eura nađena je ubrzo nakon nestanka ispred ruskog veleposlanstva u 16. pariškom arondismanu.
Aktivisti su planirali akciju do detalja: dvije žene i jedan muškarac ušli su u muzej kao turisti, presvukli se u uniforme zaposlenika te s kipom izašli kroz izlaz za nuždu. Nije bilo sukoba s osiguranjem, a sve je bilo odrađeno brzo i bez većih problema.
Zašto je Macron bio meta?
Jean-Francois Julliard, glavni direktor francuskog ogranka Greenpeacea, objasnio je da je Macron izabran kao simbol zbog svoje uloge u europskoj politici: “Francuska igra dvostruku igru – podržava Ukrajinu, ali istovremeno potiče francuske tvrtke da nastavljaju trgovati s Rusijom. Macron bi prvi trebao stati na kraj trgovinskim ugovorima između Rusije i europskih zemalja“.
Što Greenpeace želi postići?
Aktivisti ističu da Francuska i dalje uvozi velike količine plina, kemijskih gnojiva i urana iz Rusije, unatoč političkoj podršci Ukrajini. Cilj akcije je potaknuti francusku vladu na prekid poslovnih veza s Rusijom i na brži prijelaz prema održivim izvorima energije.
Kakva je reakcija javnosti i vlasti?
Muzej Grevin najavio je tužbu za krađu, dok francuski predsjednik nije odmah reagirao na incident. Greenpeace je najavio da će statuu vratiti, ali još nije objavljeno kada.
Ova neobična akcija privukla je pažnju na kontroverznu ulogu Francuske u europskoj energetskoj politici i potaknula širu raspravu o odgovornosti vodećih država za promjene u energetici i međunarodnim poslovnim vezama.