Petar Herceg Tomić ime je Hrvata koji je zauvijek upisan u američku povijest nakon što je na današnji dan prilikom napada na Pearl Harbor spasio posadu vojnog broda USS Utah od sigurne smrti.
U zoru 07. prosinca 1941. u potpalublju vojnog broda USS Utah odjeknule su jedna za drugom dvije eksplozije i zapovijed “bježite na gornju palubu i napuštajte brod”.
Bio je to napad na američku mornaričku flotu u Pearl Harboru na Havajima koju su napali Japanci. Nitko nije očekivao napad, pa su Amerikanci uhvaćeni na spavanju. Posada pogođenog američkog vojnog broda Utah počela se panično uspinjati prema palubi, a s njom i Petar Herceg Tomić. No, kada je primjetio da je u prvom napadu oštećena kotlovnica 48-godišnji strojarski časnik se vratio kako bi u usijanoj kotlovnici ugasio strojeve.
U svom naumu je uspio i tako spriječio eksploziju koja bi odnijela živote mornara. Kako je brod i dalje tonuo Petar Herceg Tomić je pokušao pobjeći, no nije uspio. Voda je nadirala prebrzo i brod USS Utah postao je njegov grob.
Hrvat kojega su u Americi poznavali pod imenom Peter Tomich spasio je brojne živote članova posade broda USS Utah i postao američki heroj posthumno nagrađen najvišim vojnim odlikovanjem SAD-a, Medaljom časti američkog Kongresa.



Inače, Petar Herceg je bio Hrvat rođen od oca Ante Hercega, obiteljskog nadimka Tomić, i majke Ive Herceg (rođene Tolj) u selu Prologu kraj Ljubuškog u Bosni i Hercegovini koja je tada bila dio Austro-Ugarske.
Petar se “preko bare” otisnuo kao 20-godišnjak. Čim je stigao u Ameriku stupio je u vojsku gdje je proveo Prvi svjetski rat. Nakon rata prešao je u mornaricu gdje je kao glavni strojar na razaraču Utah dočekao Drugi svjetski rat. U vrijeme kada su Japanci napali Pearl Harbor Petar je na Utahu bio nadnarednik.
Godinu nakon njegovog herojskog djela u brodogradilištu u Houstonu porinut je ratni brod koji je dobio ime U. S. S. Tomich. Godinama je Medalja časti američkog Kongresa koju je posthumno Peteru Tomichu dodijelio američki predsjednik Franklin D. Roosevelt, bila pohranjena na Pomorskoj akademiji u dvorani Tomich Hall, sve dok u svibnju 2006. godine, kada je nosač aviona Enterprise boravio u splitskoj luci, nije predana Tomićevoj obitelji.
Medalja časti dodjeljuje se samo za iznimnu hrabrost
Dodjeljivanjem Medalje časti odaje se najviše priznanje pripadnicima vojske SAD-a koji su pokazali iznimnu hrabrost u borbi protiv neprijatelja. Kongresnu medalju časti dobilo je ukupno 3459 ljudi, od čega njih 464 za zasluge u Drugom svjetskom ratu.
Inače, Po Tomichu je nazvan i razarač američke ratne mornarice, USS Tomich, koji je plovio Pacifikom za 2. svjetskog rata, a osim što je proglašen i počasnim građaninom države Utah, po njemu je ime dobila i jedna dočasnička škola u SAD-u.
Potraga za podrijetlom Petera Tomicha
Do Dragutina Hercega, potomka Petera Tomicha 1986. godine došao je u svojoj potrazi Adam Eterovich, kao predsjednik rodoslovnog društva Hrvatske bratske zajednice u SAD-u, inače podrijetlom iz Pučišća na otoku Braču. U to vrijeme Dragutin Herceg živio je sa ženom na Tomichevu imanju u Prologu.
Dragutin Herceg, tada 62-godišnjak, i njegov sin Srećko bili su iznenađeni time što je njihov predak nacionalni heroj najveće svjetske sile. Pokazalo se i da su potomci veoma slični Peteru Tomichu. Naime, Dragutin Herceg proveo je dio života u vojsci, a njegov sin Srećko, ima čin pukovnika.
“Isprva nismo vjerovali da je djed američki nacionalni heroj jer je 1957. proglašen mrtvim na sudu u Ljubuškom. Naime, trebalo je podijeliti njegovo nasljedstvo, a proglastiti ga mrtvim bilo je jedino logično rješenje, jer ionako je vjerojatnost da je živ bila mala odnosno nikakva,” prisjetio se tada pukovnik Herceg koji je 1990. pristupio specijalnim postrojbama MUP-a.
Zapravo, Tomichev unuk Srećko jedan je od osnivača specijalnih postrojbi Hrvatske vojske s kojima je prošao gotovo sva bojišta u Domovinskom ratu i od običnog vojnika napredovao do čina pukovnika.