Srbi su najavili kako napuštaju Skupštinu, Vladu i četiri institucije na sjeveru Kosova – dok Kosovo ne povuče odluku o registracijskim oznakama
Srpski pripadnici kosovske policije skinuli su svoje uniforme, čime su simbolično pokazali svoju odluku da izađu iz kosovskih institucija.
To je uslijedilo nakon sastanka u Zvečanu, gdje su politički predstavnici Srba s Kosova odlučili napustiti sva mjesta koja su imali u kosovskoj vladi, izvijestio je srpski Blic.
Prvi je odluku o napuštanju ministarskog mjesta priopćio čelnik Srpske liste Goran Rakić.
Izlazak Srba iz kosovske policije uslijedio je nakon suspenzije zapovjednika za Sjever Kosova, koji je odbio da pripadnici policije na Sjeveru uručuju opomene i oduzimaju vozila koja nemaju registarske oznake RKS.
Danas je održan sastanak političkih, kao i predstavnika Srba koji rade u kosovskim institucijama i na njemu je doneseno nekoliko zaključaka, a glavni od njih je da Srpska lista napušta sve političke institucije.
“Napuštamo Skupštinu, Vladu i četiri institucije na sjeveru Kosova“, rekao je Goran Rakić, predsjednik Srpske liste.
Odluka o napuštanju institucija bit će na snazi sve do trenutka dok Priština “ne povuče odluke o preregistaciji i formira zajednicu srpskih opština”.
“Da budem jasan, mi Srbi sa Kosova ne prijetimo nikome, već se trudimo da sačuvamo mir i stabilnost, kao i svoje pravo na dostojanstven život, ostanak i opstanak, zato zahtijevamo da Priština odmah počne poštovati međunarodno pravo i sve sporazume koji su u dijalogu zaključeni između Beograda i Prištine, a koje je garantirala sama EU“, poručio je Rakić, prenosi Kossev.
Rakić je na sjednici javno rekao da podnosi ostavku na mjesto ministra u Vladi Kosova.
Na sastanku su čelnici Srpske liste, svi predstavnici Srba u kosovskim institucijama, gradonačelnici četiri općine sa Sjevera, a ispred zgrade općine Zvečan okupljene su brojne medijske ekipe.
Rakić je ranije naglasio da je potez napuštanja institucija posljedica poteza premijera Kosova Aljbina Kurtija.

