Iako je krajem 2024. izašlo dosta informacija o pogodnostima stambene politike i priuštivom stanovanju koje bi išlo u prilog demografiji i razlogu ostanka mladih u Hrvatskoj, ministar Branko Bačić danas je nakon sjednice Vlade izašao s detaljima.
A, detalji prve stambene politike pokrivaju one mlađe od 45 godina, i to na način povrata 50 posto iznosa PDV-a na kupljenu nekretninu u novogradnji, a stambena politika predviđa i oslobađanje mlađih od 45 godina od plaćanja poreza na promet nekretnina za kupnju prve nekretnine.
Ministar prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine najavio je i kako će na temelju Nacionalnog plana stambene politike koje je upućeno u javno savjetovanje na kraju prošle godine, do 2030. godine biti osigurano ukupno 1.5 milijardi eura.
Prema Bačićevim riječima cilj je osigurati priuštivo stanovanje za mlađe od 45 godina, a jedan od načina je i priuštivi najam stanova, najprije u državnom vlasništvu, a onda i u privatnom vlasništvu.
Što se pak tiče stanova u državnom vlasništvu, Bačić je najavio kako će se ti stanovi, njih 1200, prethodno i obnoviti. “U te ćemo stanove useljavati mlade obitelji čija mjesečna primanja ne omogućuju priuštivo stanovanje. A, priuštivo stanovanje je okolnost u kojoj pojedino domaćinstvo troši manje od 30 posto svojih mjesečnih prihoda na režije i troškove stanovanja (rata kredita ako su stan kupili ili najamnina za stan),” pojasnio je Bačić.
Drugi korak, prema Bačićevim riječima, bit će “omogućavanje priuštivog stanovanja u privatnim stanovima gdje će poticajnim mjerama “pozvati građane čiji su stanovi prazni duže od dvije godine da ih stave na tržište. Takvih stanova ima oko 600.000.
Osim priuštivog stanovanja i odljeva stanovništva u druge zemlje, Bačić je uvjeren kako će ove mjere i sniziti cijene nekretnina.
“Zadužit ćemo i jedinice lokalne samouprave da naprave svoje lokalne programe priuštivog stanovanja i svaka jedinica lokalne samouprave koja bude imala želju, volju da se uključi, što znači da nam i osigura vlastito zemljište i određene komunalne priključke, bit će u apsolutnom prioritetu,” rekao je Bačić objašnjavajući kako će se na ovaj način krenuti i u izgradnju novih stambenih jedinica, i to prije svega putem središnje Agencije za pravni promet i posredovanje nekretninama (APN).
Ministar prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine je najavio i poseban program stambenog zbrinjavanja mladih obitelji na potpomognutim područjima. Naime, jedinice lokalne samouprave na potpomognutim područjima u kojima je značajna potreba za priuštivim stanovanjem, na temelju objavljenog javnog poziva mogu se javiti u roku od 45 dana kako bi se i na tom području moglo početi s gradnjom stambenih jedinica. Iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti za ovaj dio su osiguranja sredstva od 40 milijuna eura, pored vlastitih sredstava od 15 milijuna eura. Bačić procjenjuje kako bi izgradnja ovih stanova krenula u iduće 2-3 godine.
Prvi Nacionalni plan stambene politike umnogome je dobro zamišljen, no kako se u Hrvatskoj i inače sve radi na brzinu, postavlja se pitanje zašto su njemu izostavljeni oni preko 45 godina koji nisu uspjeli riješiti svoje stambeno pitanje. Naime, iako članovi Vlade očito sude po sebi i smatraju da se do 45.-te godine života treba riješiti stambeno pitanje, u Hrvatskoj postoje i oni koji ga nisu riješili, a stariji su od 45 i mlađi od dobi za odlazak u mirovinu. Radi se o populaciji koja je, također, radno sposobna i koja također odlazi iz Hrvatske.