Srbija je danas potpisala Memorandum o razumijevanju o strateškom partnerstvu s Europskom unijom. Ovaj sporazum se odnosi na održive sirovine, lance proizvodnje baterija i električnih vozila. No, postoji snažan otpor protiv početka rudarenja litija na zapadu zemlje.
Ekološki aktivisti, građanski pokreti i gotovo sve oporbene stranke smatraju da bi to dugoročno ugrozilo ekosustav i lokalnu zajednicu.
Dokument su potpisali izvršni potpredsjednik Europske komisije Martin Šefčovič i srbijanska ministrica rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović. Također, nazočni su bili predsjednik Srbije Aleksandar Vučić i njemački kancelar Olaf Scholz, koji je sinoć doputovao u Beograd. Scholz je stigao zbog “kritičnih sirovina” i podržava razvoj projekta rudarenja litija.
Projekt “Jadar”, koji multinacionalna kompanija Rio Tinto želi pokrenuti u poljoprivredno razvijenoj regiji na zapadu Srbije, nailazi na osporavanje.
Odnos vlasti i oporbe prema litiju je kontroverzan, a Šefčovič ističe da će sporazum otvoriti vrata inozemnim izravnim investicijama u povijesti Srbije. Srbija bi mogla postati prva europska zemlja s cijelim lancem opskrbe, od iskopavanja litija do proizvodnje električnih vozila.
Olaf Scholz također podržava razvoj proizvodnog lanca vezanog uz litij, uključujući baterije i električne automobile. Projekt “Jadar” smatra dobrim za Srbiju i ekonomsku perspektivu razvoja, uz poštivanje najviših standarda zaštite okoliša
Za Aleksandra Vučića je riječ o “povijesnom danu”, a rudarenje litija i prateći proizvodni lanac će “omogućiti kvantni skok u budućnost” njegovoj zemlji.
Tijekom potpisivanja memoranduma ekološki aktivisti i oporbene strane zasuli su medije prosvjednim porukama te su istaknuli kako će se po svaku cijenu suprotstaviti eksploataciji litija prosvjedima i građanskim neposluhom.