Iako je Aleksandar Vučić na izborima dobio više glasova no ikad, prosvjedi protiv njegove autokratske vladavine pokazuju koliko je narod Srbije protiv njega.
Prosvjedi su trajali punih šest sati, a u njima je ozlijeđeno najmanje četiri novinara, pretučeni prosvjednici, ozlijeđeni policajci. Iako je premoćno odnio pobjedu na izborima, već nakon par dana od izbora Vučiću se događaju veliki prosvjedi, koji su i sinoć poslije 20 sati postali nasilni.
Dvije novinarke portala Nova.rs policija je napala dok su izvještavale s prosvjeda, javio je taj portal, navodeći kako je jednu od njih policajac udario palicom po prstima i izbio joj telefon iz ruke, dok je drugu odgurnuo.
“Obje su se novinarke legitimirale policajcima, ali ih to nije interesiralo i nastavili su ih gurati i napadati“, navodi Nova.rs.
Portal je objavio i snimku za koju se tvrdi da je dokumentiran napad policije na jednog njihovog reportera koji se također legitimirao.
Slično je prošao i izvjestitelj agencije Beta, unatoč tomu što je jasno pokazao novinarsku iskaznicu.
Tukli su ga palicama, iako im je stavio do znanja da je novinar na zadatku, čak i onda kada je pao na zemlju, objavila je agencija Beta.
Sve je bilo puno suzavca
Prosvjednici, ali i novinari i snimatelji nagutali su su suzavca, a koliko je teško u Srbiji obavljati novinarski posao dokaz je i jučerašnja tiskovna konferencija na kojoj se jasno vidjelo kako u Srbiji, osim televizije N1 nema medija kojima Aleksandar Vučić nije ugušio slobodu govora.
U Srbiji već dugo vlada nezadovoljstvo autokratskom vladavinom Vučića, no izlaznost na izbore je bila manja no ikada. Očito narod Srbije nije u oporbenim liderima vidio nikoga tko bi mogao zamijeniti Vučića, kojeg prate repovi korupcije, strahovlada, ali i laži koje olako izgovara u svojim govorima.
Policijska brutalnost jasno pokazuje način na koji Vučić vodi državu, za koju najavljuje kako će biti članica Europske unije.
Pitanje je zašto EU ne reagira, a s obzirom kako je svima jasno da u Srbiji nema medijskih sloboda. Tolerira li EU Vučiću njegovo ponašanje kako bi pristupio EU, a ne Rusiji ili Kini?
Reakcija Hrvatske
Pitanje u Srbiji je i tolerancija na neizručivanje ratnih zločinaca hrvatskom pravosuđu, koji se u Srbiji ugošćuju u raznim tv emisijama, ali i slave njihovi “uspjesi” u ratu protiv Hrvatske.
Ostaje i pitanje na koji će način reagirati Hrvatska na ulazak Srbije u EU,kojoj je predsjednik Vučić, čiji je govor u Glini zabilježen video snimkom, a koji za nasine prosvjede u svojoj zemlji proziva “vanjske i regionalne faktore.”
Naime, na jučerašnjoj press konferenciji Vučić je posebno prozvao Davora Ivu Stiera da je rekao kako je Hrvatskoj najveći problem ako on postane predsjednik Srbije. Stier je Vučiću odgovorio putem Facebooka.
I bivša hrvatska premijerka Jadranka Kosor pozvala je predsjednika HDZ-a da pokrene postupak za isključivanje Vučićeve stranke iz EPP-a.
Policijska brutalnost
Način na koji Vučić vlada jasno pokazuje policijska brutalnost koju su pokazali u više navrata, a posebice na novim prosvjedima koji potresaju Beograd, ali i nekoliko drugih gradova Srbije.
Iako se jasno na snimkama vidjela brutalnost koju su iskazali policajci i žandari prema prosvjednicima, novinarima, ali i onima koji su se slučajno zatekli na ulicama, Vučić i ministar unutarnjih poslova stoje iza policije.
Naime, na izvanrednoj konferenciji za novinare srbijanski ministar unutarnjih poslova Nebojša Stefanović nazvao je prosvjede održane u srijedu navečer i dan ranije u Beogradu “potpuno ogoljenim nasiljem” i “pokušajem da se nasiljem i fizičkim obračunom nasilno preuzme vlast, bez volje naroda i izbora”.
Stefanović je priopćio kako je tijekom sukoba u srijedu navečer ozlijeđeno najmanje 10 policajaca, od kojih jedan teško, jer su mu slomljene obje noge nakon naguravanja niz stubište.
(Najžešće sukobe nemontiranih video snimaka Kurira pogledajte ispod putem linka)
Podsjetimo, prosvjedi su počeli u utorak navečer nakon što je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić najavio pooštravanje epidemioloških mjera i ponovno uvođenje policijskog sata.