Potpredsjednik Vlade i ministar poljoprivrede David Vlajčić bio je danas (31. ožujka 2025. godine) u radnom posjetu Općini Đurđenovac na čijem su području bujične poplave izazvale velike štete. Sastao se s općinskim načelnikom Hrvojem Topalovićem i obnašateljem dužnosti župana Osječko-baranjske županije Matom Lukićem te se izravno upoznao s najnovijim informacijama o stanju u Općini Đurđenovac.
Obnašatelj dužnosti župana Mato Lukić, ujedno i načelnik Stožera civilne zaštite Osječko-baranjske županije, zahvalio je ministru i državnim tajnicima na dolasku, kao i stalnoj komunikaciji u vezi aktualnih događanja i poplava.
“Kada se nešto ovako iznenada dogodi, a dogodila se strašna bujica i poplava koja je, na svu sreću, prouzročila samo materijalnu štetu, a nije bilo ljudskih žrtava niti ugroze za životinje, puno nam znači potpora Vlade Republike Hrvatske i ministarstava. U petak su ovdje bili ministrica Vučković, čelnici Hrvatskih voda i Ravnateljstva civilne zaštite koji su, zajedno sa županijskim Stožerom CZ, načelnikom i drugim ljudima koji su ovdje pomagali, od komunalnih poduzeća, stanovnika i svih koji su se u tom trenutku našli ovdje. Posebno moram pohvaliti i čestitati načelniku Topaloviću na angažiranju svih snaga i svemu što su poduzeli i dok nisu došle županijske snage Stožera civilne zaštite. Već nakon nekoliko sati podigli smo i HGSS i vatrogasce s područja cijele županije koji su vrlo brzo došli na intervenciju. Nakon povlačenja vode stvar nije gotova, slijedi procjena šteta kod domaćinstava i na poljoprivrednim površinama, a zato je ovdje danas ministar sa suradnicima. Kako je ministar rekao, Vlada je obećala adekvatnu pomoć kako bi stanovnici što bezbolnije prevladali sve što se dogodilo. Za sutra smo u Đurđenovcu zakazali sjednicu Stožera civilne zaštite OBŽ na kojoj će biti sve žurne i relevantne službe koje će na terenu odraditi procjene nakon ove poplave, uključujući i Nastavni zavod za javno zdravstvo OBŽ i ispitivanja kvalitete vode, kao i svih prostora i stambenih zgrada gdje je ušla voda. Crveni križ je već počeo s podjelama isušivača kako bi se stambeni prostori što prije vratili u prvobitno stanje. I sve druge službe koje budu potrebne bit će na terenu,” naglasio je Lukić.


“Nakon tri neprospavane noći i nakon doista puno intervencija, danas mogu sa zadovoljstvom reći da se voda praktički iz svih dijelova naše općine povukla. Međutim, sada predstoji drugi dio, dakle sanacija šteta. Već smo počeli s podjelom isušivača vlage kako bi našim žiteljima pomogli da što prije izvuku vlagu iz svojih domova i poslovnih prostora. Sutra stiže novi kontingent isušivača i sve što bude potrebito omogućit ćemo našim sugrađanima zajedno sa županijskim Stožerom i Vladom Republike Hrvatske. Naravno, pred nama su sada i teški dani. Nakon što se sanira šteta potrebno je otkloniti sve moguće uzroke možebitne zaraze, napraviti sve higijenske preduvjete, dezinfekcije, dezinsekcije i drugo. Župan je najavio da će proglasiti elementarnu nepogodu, a nakon toga ćemo krenuti i u procjenu šteta kako bi dobili pravu sliku stanja na našoj općini te na koji način možemo obeštetiti sve naše sugrađane,” kazao je Hrvoje Topalović, načelnik Općine Đurđenovac.
Zahvalio je na posjeti ministrici Vučković i ministru Vlajčiću te dodao: Ministar je prenio riječi predsjednika Vlade da imamo punu potporu te da se priprema i paket mjera Vladi RH. Izuzetno sam zahvalan svim službama u Republici Hrvatskoj koje su u ovim teškim danima doista dale sve od sebe i uvjeren sam da će to sigurno biti i ubuduće u korist svih žitelja koji su nastradali u ovoj elementarnoj nepogodi.
Posjetom Osječko-baranjskoj županiji i općini Đurđenovac kao Vlada Republike Hrvatske htjeli smo pokazati da smo s građanima te najaviti paket pomoći koji ćemo pripremiti za ublažavanje šteta koje su poljoprivrednicima nastale uslijed ove zaista nevjerojatne prirodne nepogode. Sve se počelo događati u noći četvrtka na petak, a ubrzo su predstavnici Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije, Ravnateljstva civilne zaštite i Hrvatskih voda posjetili pogođena područja u Virovitičko-podravskoj i Osj3čko-baranjskoj županiji. Kao ministar poljoprivrede bez odgode sam stupio u kontakt sa svih pet župana slavonskih županija. Dogovorili smo da ćemo ih obići i razgovarati o potencijalnim razmjerima nastalih šteta, a danas smo utvrdili hodogram postupanja. Po uobičajenoj praksi za ovakve situacije, općinska i gradska povjerenstva će utvrđivati nastale štete i zajedno sa županijama te procjene unosit će u registar nastalih šteta, a Vlada će pripremiti program pomoći. Podaci iz registra šteta bit će nam i temelj za traženje pomoći od Europske komisije za naše poljoprivrednike,” istaknuo je ministar Vlajčić.
Naglasio je da je, osim o ljudima, važna briga za stanje, sigurnost i dobrobit životinja, no na tom planu nije bilo značajnih šteta. – Životinje su ostale zaštićene, i to pravovremenom reakcijom mještana i stožera civilne zaštite u obje županije – kazao je.