Možda zvuči kao nešto iz filmova o superjunacima, no stvarno je
Istraživački tim sa Sveučilišta Znanosti i Tehnologije Kine i Medicinskog fakulteta Massachusettsa ovo nevjerojatno otkriće objavili su jučer u znanstvenom časopisu Cell.
Nanočestica je okularni fotoreceptor koji se ubrizga u oko i jednom kad dospije u oko veže se za fotoreceptore mrežnice i djeluje kao pretvarač u infracrveno (IC) svjetlo. To znači da “kupi” IC svjetlo i pretvara ga u vidljivo svjetlo mrežnici, što omogućava oku da vidi u mraku.
Tim tvrdi da mikročestice ne utječu na dnevni vid, a kad padne mrak vidite svijet u crno bijeloj boji, ali jasno vidite ispred sebe. I ne samo to, vidite i infracrveno svjetlo. To znači da vidite sve laserske zrake, poput, primjerice onih u muzejima.
Noćni vid ne ostaje zauvijek, pa tako nakon 10 tjedana morate opet ubrizgati nanočestice. Znanstvenici su ovo uspješno testirali na miševima koji imaju isti vid kao i ljudi.
Istraživački tim tvrdi da uz ovo, u teoriji mogu stvoriti mikročestice koji bi nam omogućili da vidimo i druga svjetla, ne samo infracrvena.