Izmjene Zakona o mirovinskom osiguranju donose novu mjeru za umirovljenike – godišnji dodatak na mirovinu. Prema očekivanjima predstavnika umirovljenika, zakon bi trebao stupiti na snagu ovog ljeta, a dodatak će ovisiti o godinama radnog staža koje će se množiti s fiksnim iznosom koji utvrdi Vlada Republike Hrvatske.
Predsjednik Hrvatske stranke umirovljenika (HSU) i saborski zastupnik Veselko Gabričević smatra da godišnji dodatak za 40 godina radnog staža ne bi trebao biti manji od 300 eura. Dodaje da će ovaj dodatak biti isplaćen jednom godišnje te ga naziva “trinaestom mirovinom”. Međutim, kako je upozorio na HRT-u, iznos neće nužno odgovarati visini mjesečne mirovine, već može biti i znatno viši ili niži.
Sindikat umirovljenika Hrvatske (SUH) predlaže da fiksni iznos po godini staža ne smije biti manji od 13 eura. Njihov predstavnik Igor Knežević upozorava da će umirovljenici s najnižim mirovinama vjerojatno proći najlošije jer će primati samo jedan dodatak, dok su ranije primali tri jednokratna dodatka u ukupnom iznosu od 480 eura.
Tko su najveći gubitnici?
Najviše su oštećeni umirovljenici koji su išli u prijevremenu mirovinu između 2001. i 2007. godine. Gabričević je za HRT istaknuo da će ukidanjem penalizacije njihove mirovine u prosjeku porasti za 20,4 posto. Ipak, ostaje neizvjesno koliko će iznositi fiksni iznos koji određuje Vlada, što će direktno utjecati na visinu godišnjeg dodatka.
Što slijedi?
Prijedlog zakona trenutno je u fazi javne rasprave, nakon čega slijedi saborska rasprava. Očekuje se da zakon stupi na snagu do ljeta, dok bi odluka Vlade o vrijednosti godine mirovinskog staža mogla biti donesena krajem godine. Time bi se omogućila isplata prvog godišnjeg dodatka.
Ova mjera izazvala je podijeljene reakcije među umirovljenicima. Dok neki pozdravljaju uvođenje trajnog godišnjeg dodatka, drugi izražavaju nezadovoljstvo zbog potencijalno nižih iznosa za umirovljenike s najnižim mirovinama. Vlada će morati pažljivo balansirati kako bi osigurala pravednu raspodjelu sredstava i zadovoljila različite interese ove osjetljive skupine.