U sklopu velike akcije USKOK-a i policije danas je uhićen Mile Kekin, bivši frontmen grupe Hladno Pivo i suprug saborske zastupnice stranke Možemo!, Ivane Kekin. Uhićenje, koje je dio istrage o navodnim malverzacijama s nekretninama u Istri, izazvalo je burne političke reakcije.
Prema neslužbenim informacijama, istraga se fokusira na navodne zlouporabe položaja i ovlasti te pranje novca povezano s gradskim zemljištima u Bujama. Osim Mile Kekina, među osumnjičenima su Jelena Perossa, bivša pročelnica Upravnog odjela za prostorno planiranje i upravljanje gradskom imovinom Buja, njezin suprug Damir te gradonačelnik Buja Fabrizio Vižintin. Navodno je jedan od sumnjivih poslova vezan uz zemljište u Momjanu koje posjeduje bračni par Kekin.
USKOK je objavio da se radnje provode na području Zagreba i Istre te da će nakon ispitivanja osumnjičenika donijeti odluku o daljnjem postupanju.
Političke reakcije
Zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević izrazio je sumnju u tajming akcije, ističući da se uhićenje dogodilo na dan glasanja u Saboru o povjerenju glavnom državnom odvjetniku Ivanu Turudiću. Tomašević je izjavio da ovo nije slučajnost te da se radi o poruci onima koji kritiziraju rad glavnog državnog odvjetnika. “Cilj nije dokazivanje krivnje, već zastrašivanje i diskreditacija,” rekao je Tomašević.
Slične stavove iznio je i Nikola Grmoja, saborski zastupnik Mosta, koji je kritizirao rad DORH-a i upozorio na brojne kaznene prijave koje navodno ostaju neprocesuirane. Grmoja je izjavio da pravosudni sustav ne pruža “kvadratni metar pravde” te optužio Turudića za selektivno postupanje prema političkim akterima.
Povijest optužbi protiv obitelji Kekin
Optužbe protiv obitelji Kekin nisu novost. Već tijekom predsjedničke kampanje Ivane Kekin 2024. godine pojavile su se tvrdnje o pogodovanju pri kupnji zemljišta u Momjanu. Stranka Možemo! tada je odbacila optužbe kao dio šire dezinformacijske kampanje, naglasivši da je zemljište kupljeno putem javnog natječaja po tržišnoj cijeni te da su sve transakcije bile transparentne.
Kritičari smatraju da se DORH koristi kao alat za političke obračune, dok pristalice glavnog državnog odvjetnika tvrde da su ovakve akcije nužne za borbu protiv korupcije.