Medicinski fakultet u Splitu, zajedno s projektnim timom Zavoda za biologiju i humanu genetiku, najavljuje svečano predstavljanje međunarodnog znanstvenog projekta InnoThyroGen, vrijednog gotovo 5 milijuna eura. Događaj će se održati u ponedjeljak, 14. travnja 2025., s početkom u 14:00 sati u Amfiteatru Medicinskog fakulteta u Splitu, na adresi Šoltanska 2A.
Projekt InnoThyroGen, financiran kroz program Europske unije Horizon Europe, fokusira se na razvoj inovativnih rješenja za dijagnostiku i terapiju bolesti štitne žlijezde. Poseban naglasak stavljen je na personaliziranu medicinu, koja koristi napredne tehnologije poput genomike, umjetne inteligencije i farmakogenomike kako bi omogućila precizniji i učinkovitiji pristup liječenju pacijenata.
Personalizirana medicina omogućuje prilagodbu terapije svakom pojedinom pacijentu na temelju njegovih genetskih predispozicija, životnog stila i zdravstvenih podataka. Time se otvara mogućnost za predikciju bolesti, prevenciju i ciljano liječenje, što je posebno značajno kod kompleksnih stanja poput hipotireoze, hipertireoze, Hashimotovog tiroiditisa, Gravesove bolesti i karcinoma štitnjače.
Program događanja
Na svečanom predstavljanju sudjelovat će stručnjaci iz područja kliničke medicine, istraživači i predstavnici partnerskih institucija. Cilj je upoznati širu javnost s projektom te istaknuti važnost personalizirane medicine u liječenju bolesti štitne žlijezde. Osim stručne javnosti, od 16:30 do 17:30 sati projekt će biti predstavljen građanima koji boluju od navedenih bolesti. Tom prilikom moći će dobiti informacije o uključivanju u projekt kao ispitanici.
Građani koji se odluče sudjelovati imat će pravo na:
- Besplatnu analizu hormona i protutijela štitne žlijezde
- Ultrazvuk štitnjače
- Detaljan klinički pregled specijalista.
Pregledi i prikupljanje uzoraka planirani su tijekom prve dvije godine provedbe projekta.
Znanstveni značaj projekta
Projekt InnoThyroGen okuplja konzorcij od 13 partnera iz Hrvatske i inozemstva, uključujući vodeće zdravstvene institucije, udruge pacijenata te privatne tvrtke specijalizirane za laboratorijsku dijagnostiku i softverska rješenja u zdravstvu. Medicinski fakultet Sveučilišta u Splitu ima čast koordinirati projekt, što dodatno doprinosi međunarodnoj prepoznatljivosti hrvatske znanstvene zajednice.
Napredak na području genomike i tehnologija poput sekvenciranja nove generacije omogućuje razvoj poligenskih rizika i prediktivnih algoritama koji će unaprijediti dijagnostiku i terapiju. Umjetna inteligencija igra ključnu ulogu u integraciji podataka iz elektroničkih zdravstvenih zapisa i životnih navika pacijenata, čime se stvaraju temelji za preciznu medicinu dostupnu svima.
Poziv građanima
Organizatori pozivaju sve zainteresirane građane da sudjeluju na predstavljanju projekta te iskoriste priliku za besplatne preglede. Ovaj projekt predstavlja korak naprijed prema učinkovitijem liječenju bolesti štitne žlijezde te jačanju ugleda hrvatske znanosti na europskoj razini.
Za više informacija o projektu i mogućnostima sudjelovanja posjetite Medicinski fakultet u Splitu ili kontaktirajte Zavod za biologiju i humanu genetiku.