U organizaciji Državnog hidrometeorološkog zavoda danas su Svjetski meteorološki dan i Svjetski dan voda obilježeni prigodom svečanosti u dvorani Fakulteta agrobiotehničkih znanosti u Osijeku, koji je i suorganizator skupa. Tema svečanosti bila je „Zajedno zatvaramo jaz ranog upozorenja – Poljoprivreda bez vremenskih iznenađenja“, a njome se željelo naglasiti važnost sustava ranog i pravovremenog upozorenja na opasne meteorološke i hidrološke događaje u prilagodbi na klimatske promjene i ekstremne vremenske pojave.
Na otvorenju skupa sudionike su pozdravili glavni ravnatelj Državnog hidrometeorološkog zavoda dr. sc. Ivan Güttler, dekan Fakulteta agrobiotehničkih znanosti Osijek prof. dr. sc. Krunoslav Zmaić, zamjenica gradonačelnika Grada Osijeka Jasenka Crnković, zamjenik župana Osječko-baranjske županije Josip Miletić, državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i ribarstva Marinko Beljo, državni tajnik u Ministarstvu zaštite okoliša i zelene tranzicije Željko Vuković i državni tajnik u Ministarstvu unutarnjih poslova Tomislav Bilandžić, ujedno izaslanik potpredsjednika Vlade RH i ministara unutarnjih poslova.
Uslijedila su stručna predavanja prof. dr. sc. Danijela Juga s Fakulteta agrobiotehničkih znanosti u Osijeku i Tomislava Kozarića, voditelja Odjela za vremensku analizu i verifikaciju DHMZ-a, o izazovima i mogućnostima koje donose klimatske promjene, njihovom utjecaju na poljoprivredu te važnosti sustava ranog upozorenja u prilagodbi poljoprivredne proizvodnje i društva klimatskim rizicima. Predstavljen je tako sustav upozorenja koji izdaje DHMZ – od opasnih vremenskih i hidroloških događaja preko toplinskih i hladnih valova do uloge DHMZ-a u sustavu zaštite od požara i poplava. Kozarić se osvrnuo i na agrometeorološke prognoze i produkte koji mogu pomoći poljoprivrednicima u prilagodbi na vremenske i klimatske ekstreme.
Zamjenik župana Josip Miletić čestitao je svim meteorolozima Svjetski meteorološki dan te zahvalio na doprinosu znanosti, razvoju prognoza vremena i ukupnom radu. “Čestitam čitavoj ekipi na čelu s ravnateljem Ivanom Güttlerom koji pokušavaju brojnim projektima omogućiti i bolju pokrivenost mreže meteoroloških postaja, čemu svjedočimo i u Slavoniji. Uvjeren sam da ćemo zajednički nastaviti raditi na svim pitanjima te da će i ova konferencija iznjedriti nove zaključke kojima ćemo unaprijediti ovu značajnu djelatnost,” kazao je Miletić.
Zamjenica osječkog gradonačelnika Jasenka Crnković naglasila je važnost suradnje DHMZ-a i jedinica lokalne i regionalne samouprave, osobito s Gradom Osijekom i Osječko-baranjskom županijom. “Razvijanje ranih signala nadolazećih klimatskih promjena od velike je važnosti osobito za naše poljoprivrednike i prehrambenu industriju kako ne bi propalo sve ono u što se ulagalo, a to se automatski odražava i na ukupne gospodarske prilike na ovom području,” naglasila je.
Državni tajnik Željko Vuković istaknuo je kako je nemjerljiv doprinos Hrvatskih voda i DHMZ-a u zaštiti i unapređenju prirodnih potencijala, zraka, vode i hrane, koji su najvrjedniji ne samo za Hrvatsku, nego i za čovječanstvo te je i njihova zaštita najvažnija.
“Danas smo svjedoci političkih, geopolitičkih, ekonomskih i drugih kriza, a klimatske promjene se događaju kao pozadinski fenomen. Prošla 2024. godina bila je najtoplija od kako postoje sustavna mjerenja, a mi se prilagođavamo toj novoj stvarnosti, svjesni da će klimatske promjene i dalje jačati. To će praviti izazove na sve sustave, pa i na meteorologe i sve korisnike meteoroloških informacija. Bitno što prije dati upozorenja kako bi korisnici mogli planirati aktivnosti na otvorenom, a uloga DHMZ-a je prvenstveno spriječiti ozljede i sačuvati zdravlje naših građana,” rekao je Ivan Gütler, glavni ravnatelj DHMZ-a.