Već neko vrijeme traje neslaganje oko pravoslavne crkve u Hrvatskoj gdje Milorad Pupovac slavi Božić s hrvatskim vrhom, Predrag Mišić osniva Hrvatsku pravoslavnu crkvu, a arhiepiskop Aleksandar u ime HPC-objašnjava kako postoji više pravoslavnih crkvi, a Pupovčev Božićni domjenak naziva jugoslavenskom tradicijom.
Potaknut proslavom pravoslavnog Božića u organizaciji Milorada Pupovca na kojem je sudjelovao i državni vrh na čelu s premijerom Andrejom Plenkovićem, oglasio se Hrvatski arhiepiskop Aleksandar čije priopćenje prenosimo u cijelosti.
“I ove 2025. godine kao i prijašnjih godina na temelju jugoslavenske tradicije hrvatski državni vrh pozdravljao je pravoslavne vjernike povodom „pravoslavnog” Božića, koji se navodno slavi 7. siječnja. Mi smo u više navrata pisali pisma predstavnicima hrvatske državne vlasti kako bismo ih upozorili i poučili da zapravo ne postoji pravoslavna crkva u čijem kalendaru piše da je Rođenje Kristovo 7. siječnja.
U srednjem vijeku svi kršćani koriste Julijanski kalendar u svjetovnoj i crkvenoj uporabi pa tako i Srbija, koja ne postoji kao samostalna država nego samo kao nečiji vazal – najprije Bugarskog carstva, zatim Hrvatsko-mađarskog kraljevstva. Godine 1582. stupa na snagu novi Gregorijanski kalendar i briše nagomilanu pogrešku od 10 dana u usporedbi s astronomskom godinom. U narednim godinama i stoljećima taj kalendar postupno prihvaća cijela Europa.
U Kraljevini SHS novi Gregorijanski kalendar službeno je usvojen Zakonom o izjednačavanju starog i novog kalendara od 10. siječnja 1919. Ovaj zakon propisuje da stari Julijanski kalendar (kojim je ranije zamijenjen hidžretski) i koji je bio na snazi u Srbiji tek 35 godina (od 1881.), prestaje vrijediti u cijeloj zemlji 15. siječnja 1919. godine te da se 28. siječnja 1919. uvodi izračun vremena prema novom kalendaru. Novi gregorijanski kalendar, koji je bio nov samo za dio teritorija nove države, onaj koji je prije toga bio Srbija.
Iz svega navedenog slijedi da je po prvi put novoosnovana Autokefalna ujedinjena srpska pravoslavna crkva u Kraljevini Srba, Hrvata i Slovenaca službeno slavi Božić 7. siječnja 1920. ali niti je ta crkva SPC u suvremenom smislu, niti je Srbija država jer tad je jedina država Kraljevina Srba, Hrvata i Slovenaca.
U Hrvatskoj je pravoslavnoj tradiciji proslava Božića 25. prosinca još od vremena hrvatske Karlovačke arhiepiskopije sa sjedištem u nekad hrvatskom gradu Srijemskim Karlovcima, koja je povijesna pravoslavna crkva Hrvatskog kraljevstva u razdoblju od 1707. do 1920.
U obnovljenoj hrvatskoj državi (NDH), čiji teritorij uključuje i povijestni hrvatski teritorij (na kojem su kasnije komunisti stvorili svog izuma Bosnu i Hercegovinu), se godine 1942. sve vraća na staro uvođenjem ponovno gregorijanskog kalendara u skladu s hrvatskom tradicijom.
Niti jedna Jugoslavija nije bila hrvatska država zato i novoj komunističkoj vlasti nije bila bitna hrvatska tradicija nego jugoslavenska. U novoj su komunističkoj Jugoslaviji pravoslavni vjernici po prvi put nakon četiri godine javno proslavili Božić po julijanskom kalendaru, što je bilo naređeno odlukom Vlade NR Hrvatske 2. siječnja 1946. godine, kojom pripadnici pravoslavne vjeroispovijesti na Božić 7., ali i 8. i 9. siječnja nisu bili dužni dolaziti na posao, a isto je vrijedilo i za Novu godinu, odnosno 14. siječnja te blagdan Bogojavljanja 19. siječnja.
Mi, Hrvatski arhiepiskop Aleksandar u više smo navrata u našim člancima pisali da proslava Božića 7. siječnja nije niti u hrvatskoj, niti u srpskoj nego u jugoslavenskoj tradiciji. Oni pismeni, koji su naše članke pročitali shvatili su o čemu je riječ. A svi ostali (pa i cijeli državni vrh RH) govore o proslavi „pravoslavnog” Božića 7. siječnja. Nije bitno da sam pojam pravoslavni Božić ne postoji jer ne slave ni svi pravoslavci na isti nadnevak.
Hrvatski mediji, kojI nisu primijetili kako je HPC proslavila Božić 25. prosinca 2024. i Bogojavljanje 6. siječnja 2025. istovremeno s Carigradskom patrijarhijom, uporno pišu o nekim domjencima povodom „pravoslavnog” Badnjaka uoči nadolazećeg „pravoslavnog” Božića.
Vjernici znaju da je zadnji dan prije Božića po bilo kojem kalendaru strogi post kad se ne smije skoro ništa jesti, nikako piti alkohol ili sudjelovati u nekim veselicama jer se mora molitveno pripremiti za božićnu liturgiju.
Mi se izbjegavamo oglašavati o političkim događajima, ali ovih su dana baš oni koji jesu vjernici, od nas to zatražili jer su bili zbunjeni povodom najavljenih domjenaka uoči „pravoslavnog” Božića.
Tako je 6. siječnja u hotelu The Westin u Zagreb u organizaciji Srpskog narodnog vijeća održan domjenak povodom „pravoslavnog” Badnjaka (po dvadeseti puta), na kojem su bili prisutni i predstavnici SPC – Jovan Čulibrk, administrator (nije mitropolit nego vršitelj dužnosti) i episkop Kirilo, administrator Zagrebačko-Ljubljanske mitropolije (nije mitropolit nego vršitelj dužnosti), koji je tim povodom doputovao iz Argentine jer on je Buenosarieški mitropolit,” zaključio je Hrvatski arhiepiskop Aleksandar.