Beryl je najranija zabilježena oluja koja je pogodila Karibe takvom snagom i pokrenula je upozorenje na uragan za Jamajku i druge otoke u regiji.
Uragan Beryl pogodio je otoke u istočnim Karibima usmrtivši najmanje sedam ljudi i sada se širi prema Jamajci. Gotovo svaki dom je uništen ili teško oštećen na otoku Union u Grenadinima, gdje su dužnosnici rekli kako je oluja izazvala “ogromna razaranja”.
Jedan mještanin to je usporedio s razaranjem kakvo biste vidjeli u filmu.
Beryl je malo oslabio, ali je i dalje snažna oluja 4. kategorije te se Jamajka priprema za po život opasne vjetrove i olujni val. Tamošnji premijer pozvao je sve da to tretiraju kao “ozbiljnu prijetnju”, javlja Sky News.
Nacionalni centar za uragane (NHC) u SAD-u kaže kako je “najviše zabrinut” za Jamajku, jer se u nadolazećim satima očekuje da će jezgra Beryl proći “u blizini ili iznad otoka”.
Prognostičari kažu da je ova oluja neobična i da je oborila rekorde.
Koliko je snažan uragan Beryl?
Nijedna oluja nije dosegla Berylovu razinu intenziteta tako rano u sezoni uragana, koja traje od 1. lipnja do 30. studenog.
Beryl je preskočio iz oluje kategorije 1 u kategoriju 4 za manje od 10 sati, prema meteorolozima. Ovo je najbrže intenziviranje ikada zabilježeno prije rujna.
Ali to nije sve – Beryl je prva oluja 4. kategorije koja se ikada stvorila u Atlantiku u mjesecu lipnju, a također je i najraniji uragan koji se razvio u 5. kategoriju.
NHC procjenjuje da se kreće u smjeru zapad-sjeverozapad brzinom od 22 milje na sat i pogodit će Jamajku u srijedu u 14 sati po lokalnom vremenu (19 sati po britanskom vremenu).
Dužnosnici su upozorili ljude u područjima sklonim poplavama da se pripreme za evakuaciju.
Beryl će i dalje biti blizu najveće snage uragana kada stigne do Jamajke, kao i kada stigne na meksički poluotok Yucatan i Belize kasno u četvrtak, izvijestio je NHC.
Klimatske promjene dovode do toplijih oceana
Topliji oceani vjerojatno stoje iza neobično ranog formiranja i brzog jačanja oluje.
Voda u Atlantiku je “toplija nego što bi inače bila na vrhuncu sezone,” rekao je Brian McNoldy, tropski istraživač sa Sveučilišta u Miamiju, dopisniku Skya Thomasu Mooreu.
Temperature mora duž putanje uragana su 2-3C više od normale.
“To je prilično nevjerojatno. Što se tiče temperature površine mora, toplije je nego ikada tijekom vrhunca sezone,” rekao je g. McNoldy i dodao:
“Što se tiče topline oceana, čini se da je vrhunac sezone uragana – drugi tjedan rujna. To je prilično zapanjujuće.“
“Globalno zatopljenje pomoglo je podizanju temperatura u sjevernom Atlantiku na rekordne visine,” rekao rekao je Christopher Rozoff, atmosferski znanstvenik u američkom Nacionalnom centru za istraživanje atmosfere.
Dodao je da toplije vode dovode do većeg isparavanja, što potiče intenzivnije uragane s većim brzinama vjetra.
Vjerojatni doprinos klimatskih promjena ranom formiranju i jačanju uragana Beryl mogao bi biti alarmantna najava budućih oluja.
Nacionalna uprava za oceane i atmosferu predvidjela je u svibnju da će sezona uragana 2024. biti znatno iznad prosjeka, s između 17 i 25 oluja. Sugerirao je da će biti čak 13 uragana, od kojih četiri velika.