Nakon što je povijesni zakon stupio na snagu u nedjelju u Belgiji, seksualne radnici i radnici sada imaju pravo na formalne ugovore o radu koji uključuju bolovanje i rodiljni dopust.
Prema zakonu koji su belgijski zakonodavci usvojili u svibnju, seksualne radnice koji potpišu takav ugovor, također ,stječu pravo na niz drugih prava i zaštita koje se inače primjenjuju na radnike u drugim industrijama, poput zdravstvenog osiguranja i naknade za nezaposlenost.
“Ovo je svjetski presedan u smislu da predstavlja prvi sveobuhvatni zakonodavni okvir koji seksualnim radnicama daje jednaka prava kao i drugim zaposlenicima, te ih štiti od rizika inherentnih ovom ‘poslu’“, rekao je Daan Bauwens, direktor Belgijske unije seksualnih radnica, za CNN.
Seksualne radnice koje sada potpisuju formalni ugovor o radu imaju “svaku vrstu socijalne zaštite” koja je zajamčena većini zaposlenih u Belgiji, tvrdi Quentin Deltour, menadžer za odnose s javnošću u organizaciji Espace P, grupi koja se zalaže za prava seksualnih radnica u Belgiji i koja je pomogla u izradi ovog zakona.
Prema ovom zakonu, seksualni radnici, također, imaju pravo odbiti pružiti usluge klijentu ili obaviti određeni seksualni čin te prekinuti bilo koju aktivnost u bilo kojem trenutku.
“Novi zakon zahtijeva da poslodavci seksualnih radnica dobiju licencu od vlade,” rekao je Deltour za CNN. Licence se izdaju samo ako potencijalni poslodavac ispunjava određene kriterije, uključujući nepostojanje prethodnih osuda za silovanje ili trgovinu ljudima.
Zakon, također, nameće obveze poslodavcima seksualnih radnica da im osiguraju kondome, čistu posteljinu i gumb za hitnu pomoć u sobama gdje obavljaju “posao”, uz druge dužnosti.
Ranije su, rekao je Deltour, mnoge seksualne radnice potpisivale ugovore sa svojim poslodavcima ili svodnicima, ali ti dokumenti „nisu imali nikakvu vrijednost“ jer je rad svodnika bio nezakonit.
Dekriminalizacija
Seksualne radnice diljem svijeta suočavaju se s raširenom diskriminacijom, nasiljem i drugim kršenjima njihovih ljudskih prava.
Iako je nekolicina zemalja legalizirala seksualni rad — poput Njemačke i Nizozemske — u velikoj većini drugih zemalja i dalje je nezakonito kupovati ili prodavati seksualne usluge.
Novi zakon u Belgiji donesen je dvije godine nakon što je zemlja dekriminalizirala seksualni rad i ukinula zakone koji su zabranjivali trećim stranama, poput iznajmljivača i računovođa, pružanje svojih usluga seksualnim radnicaca.
“Ti zakoni činili su “nemogućim obavljanje posla na normalan i siguran način,” prema Belgijskoj uniji seksualnih radnika. “Poslodavci su također bili kriminalizirani, što je onemogućavalo legalan rad u bordelima.”
“Dekriminalizacija u Belgiji “uklonila je bilo kakve kaznene sankcije za kupca ili prodavača” seksualnih usluga,” rekla je Erin Kilbride, istraživačica iz Human Rights Watcha, neprofitne organizacije sa sjedištem u SAD-u, za CNN. To je bio ključni korak u zaštiti seksualnih radnika od nasilja, na primjer, ali im nije omogućio pristup socijalnoj sigurnosti.
“Dekriminalizacija vas dovodi do točke gdje možete živjeti izvan sjene, bez straha od odlaska u zatvor, ali to je niska ljestvica,” rekla je. “Seksualni radnici zaslužuju ista prava i slobode kao i svi radnici, a ovaj zakon je svjetski presedan koji nas vodi u tom smjeru.”
Međutim, novi zakon ne obuhvaća sve vrste seksualnih radnika. Na primjer, isključuje one koji rade neovisno, online ili u pornografskim filmovima, rekao je Deltour.
“Ovo je slabost,” rekao je. “Ali, to je barem prvi korak, vrata su otvorena… ušli smo kroz ta vrata i sada ćemo se boriti za prava ostalih.”