Međunarodni saveznici savjetuju suzdržanost nakon iranskog napada na Izrael, a Rusija nastavlja s osvajanjima u Ukrajini. Dakle, jesmo li na pragu drugog svjetskog rata? Sky News traži od stručnjaka da se izjasne.
U svijetu koji je posljednjih godina postao opasniji, scenarij noćne more Trećeg svjetskog rata je u javnoj svijesti.
Ranije ove godine, britanski ministar obrane Grant Shapps upozorio je da bi svijet mogli zahvatiti ratovi koji uključuju Kinu, Rusiju, Sjevernu Koreju i Iran u sljedećih pet godina, i rekao kako se krećemo “iz poslijeratnog u predratni svijet”.
Olakšanje koje se osjetilo na kraju Hladnog rata u kasnim 80-ima zamijenjeno je sve većom uzbunom zbog ruske invazije na Ukrajinu, a postoji i negodovanje zbog humanitarne katastrofe u Gazi.
Sky News razgovarao je sa stručnjacima o tome je li Treći svjetski rat moguć – i živimo li doista u “prijeratnom svijetu”.
Evo što su imali za reći…
‘Međunarodni poredak se raspada’
Hugh Lovatt, viši politički suradnik u thinktanku Europskog vijeća za vanjske odnose rekao je:
“Ohrabrujuća vijest je da ne idemo prema Trećem svjetskom ratu. Iako postoje sukobi u napetostima u raznim zonama- Ukrajina, Bliski istok, Azija-Pacifik – svi su oni “odvojeni i nepovezani.”
“Rat u Gazi traje već šest mjeseci i pokreće regionalnu eskalaciju – iranska odmazda protiv Izraela samo je posljednji primjer toga. Postoje implikacije za međunarodnu zajednicu, uključujući UK, na primjer u smislu napada Hutija na brodove u Crvenom moru i utjecaja koji ima na globalnu trgovinu,” smatra Lovatt.
Postoji, kaže, rizik da britanske trupe budu uvučene u sukob na Bliskom istoku.
“Moramo vidjeti te rizike u određenom kontekstu, što znači da oni utječu na UK, ali nisu egzistencijalni rizici. Ovo se također događa u vrijeme kada je međunarodni poredak krut, pod velikim je pritiskom. To je nešto što bi nas trebalo jako zabrinuti. ‘Vjerojatnije sada nego u bilo kojem trenutku od kraja posljednjeg svjetskog rata,” zaključio je Lovatt.
Što misli Deborah Haynes, urednica za sigurnost i obranu Sky Newsa
Deborah Haynes, urednica za sigurnost i obranu Sky Newsa kaže:
“S obzirom na razmjere previranja koja potresaju dijelove svijeta – posebno u Ukrajini i na Bliskom istoku – potencijal za iskru koja će zapaliti Treći svjetski rat već postoji. To ne znači da je eskalacija do globalnog sukoba neizbježna, ali je nedvojbeno vjerojatnija sada nego u bilo kojem trenutku od kraja posljednjeg svjetskog rata. Odluka Irana da pokrene baraž raketa i bespilotnih letjelica bez presedana protiv Izraela samo je još više podigla uloge.”
“Izrael je obećao odgovoriti iako njegovi saveznici, uključujući Ujedinjeno Kraljevstvo i SAD, pozivaju na suzdržanost, posebno jer su pomogli osigurati da velika većina nadolazećeg streljiva bude raznesena s neba prije nego što može uzrokovati štetu na zemlji. Odabere li Izrael uzvratiti, kriza bi ipak mogla biti obuzdana ako se njegov uzvratni udar ograniči, a svaki daljnji iranski odgovor potaknut takvim napadom, također, se obuzda. Ali to su dva velika ako,” smatra Haynes i dodaje:
“Također, svaki put kada se poduzme čak i ograničena vojna akcija postoji rizik od pogreške ili pogrešne procjene koja dovodi do nekontrolirane eskalacije do regionalnog rata. Ono što se događa na Bliskom istoku također ima globalni utjecaj, posebno zato što Iran podržava Rusija i ima bliske veze s Kinom, dok su najjači saveznici Izraela, predvođeni SAD-om, pretežno zapadne nacije. To znači da kriza okreće autoritarne države protiv demokracija – baš kao što to radi i rat u Europi.”
“Unatoč obećanjima zapadne potpore, Rusija polako osvaja položaje u Ukrajini. Zapadni saveznici ne uspijevaju isporučiti oružje i streljivo koje ukrajinska vojska treba – što dovodi do gotovo neizbježnog povlačenja osim ako se ne promijeni ravnoteža vojne snage na terenu.
Uspjeh Vladimira Putina u Ukrajini mogao bi ohrabriti ruskog predsjednika, čija je zemlja na “totalnoj ratnoj” osnovi, da testira snagu NATO saveza invazijom na državu članicu. Opet, ovo bi stvorilo izravan rat između autoritarne Moskve, naoružane Iranom, Sjevernom Korejom i uz pomoć Kine, protiv zapadnog NATO saveza.” smatra Haynes.
“Dokazi da se vojna sila pokazala učinkovitom protiv zapadnih sila mogli bi dodatno učvrstiti odlučnost Kine da ispuni obećanje da će ponovno ujediniti otok Tajvan s kopnom čak i ako to znači invaziju. Takav bi potez također mogao gurnuti Aziju u sukob, opet duž iste crte razdvajanja autoritarnih država nasuprot demokracijama,” zaključila je Haynes.
Članak 5 NATO-a
Gospodin Arnold tvrdi kako se čini da javnost vjeruje da je članak 5 NATO-a (načelo da se napad na jednu članicu tretira kao napad na sve) automatski.
“To nije slučaj ili sigurno ne mora biti slučaj… eskalacija nije automatska i postoje mjere za deeskalaciju stvari,” kaže.
Gledajući situaciju u Ukrajini, kojoj je NATO pružao oružje i pomoć, gospodin Arnold kaže kako je povećan rizik od nesporazuma između Zapada i Rusije.
“Šanse za pogrešnu komunikaciju kada jedan brod slučajno puca na drugi, mislim da se povećavaju. Moramo biti stvarno spremni na to što to znači.“
“Također tvrdi da se na neki način prijetnja od šireg sukoba s Rusijom trenutno smanjuje. Snage Kremlja počinju napredovati u Ukrajini, ali je kvaliteta njihovih trupa značajno degradirana tako da nisu u poziciji predstavljati prijetnju NATO-u,” smatra gospodin Arnold i dodaje:
“Vladimir Putin će prilično pažljivo promatrati što se događa na Bliskom istoku: kako svaka nacija reagira i samo skretanje pozornosti (s Ukrajine). Sve to pomaže Putinu u ovom trenutku jer ako smo usredotočeni na Bliski istok, nismo toliko usredotočeni kao što smo bili na Ukrajinu. Donald Trump bi mogao potkopati NATO,’” zaključio je gospodin Arnold.
Dr. Luigi Scazzieri, viši znanstveni suradnik u thinktanku Center for European Reform procjenjuje:
“Ovisi o vašoj definiciji Trećeg svjetskog rata. Mogući sukob između Irana i Izraela ima potencijal da se proširi u veliki vojni požar na Bliskom istoku, s globalnim implikacijama. SAD bi gotovo sigurno bio privučen na stranu Izraela, a druge zapadne zemlje, uključujući UK, mogle bi učiniti isto u manjoj mjeri. Ali njihova bi uključenost bila ograničena i ovo ne bi bio Treći svjetski rat, ne samo zato što si Rusija ne može priuštiti podršku Iranu, a Kina to vjerojatno neće učiniti.
“Utjecaj takvog sukoba na Europu bio bi prvenstveno ekonomski, kroz daljnje poremećaje u tokovima energije i trgovini,” kaže dr. Scazzieri.
“Primarni put prema scenariju Trećeg svjetskog rata ostaje izravan zapadni sukob s Rusijom. Taj će scenarij biti vjerojatniji ako Donald Trump pobijedi i potkopa NATO, navodeći Vladimira Putina da napadne Baltik. Sukob s Rusijom također bi bio prilično vjerojatan ako se zapadne snage uključe u potporu Ukrajini u borbenim ulogama na prvoj liniji,” zaključio je dr. Luigi Scazzeiri.