Sustav protuzračne obrane kratkog dometa počeo je s radom 2011. godine i koristi radare za otkrivanje i presretanje raketa, projektila i dronova.
Izraelski sustav protuzračne obrane jedan je od najučinkovitijih na svijetu. Željezna kupola započela je s radom 2011., uglavnom kao odgovor na rat 2006. koji je završio Hamasovim preuzimanjem kontrole nad Gazom sljedeće godine.
Iron Dome koristi radare za otkrivanje i presretanje raketa kratkog dometa, projektila i dronova.
Mobilni lanseri i ‘centri za upravljanje bitkom
Željeznu kupolu razvio je izraelski državni Rafael Advanced Defence Systems uz potporu SAD-a. Sustav se sastoji od niza mobilnih jedinica koje vuče kamion, strateški postavljenih diljem zemlje.
Kada njihovi radari detektiraju prijetnju, informacije se šalju u ‘središte za upravljanje borbom’ gdje ih vojno osoblje analizira, predviđa njihovu putanju i točku udara te odlučuje koji će bacač projektila koristiti za presretanje. Proturakete se zatim ispaljuju izravno na prijetnju – ili blizu nje – kako bi je šrapneli mogli neutralizirati.
Kupola, poznata kao Kippat Barzel na hebrejskom, reagira u roku od nekoliko sekundi i pod nadzorom je 24 sata dnevno. Iron Dome je izvorno dizajniran za zaštitu gradova i strateških mjesta od projektila s dometom od 2,5 i 43 milje, ali se smatra da je proširen.
Više od 90% učinkovitosti
Izraelski sustav protuzračne obrane dosljedno je blokirao više od 90% raketa ispaljenih prema Izraelu, s mornaričkom inačicom raspoređenom za zaštitu brodova i druge imovine 2017.
Zbog toga je broj poginulih i ranjenih u sadašnjem ratu s Hamasom ostao nizak, dok se broj poginulih u Gazi i dalje povećava. Ubrzo nakon što je počeo s radom, postao je predmet zavisti drugih vojski. Rafael je rekao da je američkoj vojsci isporučio najmanje dvije baterije Iron Dome, a Ukrajina je podnijela sličan zahtjev, piše Sky News.
Nepoznata točka zasićenja
Iako iznimno učinkovit, nije savršen. Kupola ima točku zasićenja na kojoj bi postala preplavljena, ali ta točna razina nije poznata.
U napadu Irana 13. travnja korišteno je 170 dronova, 120 balističkih projektila i 30 krstarećih projektila, od kojih je “99%” presrela Željezna kupola, prema podacima Izraelskih obrambenih snaga (IDF).
Kada je 7. listopada prošle godine izbio rat, iz Gaze je odjednom ispaljeno 3000 raketa. Tijekom 50-dnevnog rata Izraela s Gazom ispaljeno je ukupno 4000 projektila.
Izrael također ima obrambene sustave srednjeg i dugog dometa, poznate kao Davidova praćka, Patriot i Strijela.