Ministarstvo prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine Hrvatske objavilo je 13. kolovoza kako ne može poništiti pravomoćne dozvole za izgradnju male hidroelektrane “Una-mlin” blizu izvora rijeke Une, osim ako se u krivičnom postupku ne utvrdi da su “navedeni akti izdani kao posljedica krivičnog djela”. Iz Ministarstva vanjskih poslova BiH navode kako je Hrvatska “namjerno ili ne, propustila provesti postupak procjene utjecaja na okoliš u prekograničnom kontekstu, što je bila obaveza u ovom slučaju”
Nakon nedavnih protesta protiv izgradnje hidroelektrane koje su organizirali hrvatski i bosansko-hercegovački aktivisti, ministarstvo je na web-stranici navelo kako investitor Pipra iz Gračaca ima potrebne dozvole za izgradnju male hidroelektrane na građevinskom području, izvan zaštićenog spomenika prirode.
Nadzor zakonitosti izdavanja dozvola proveden je na zahtjev Državnog inspektorata, te je utvrđeno da investitor posjeduje pravomoćne dozvole za izgradnju. Uz to je utvrđeno i da se predmetni zahvat (gradnja hidroelektrane) ne nalazi na području obuhvata Vrela Une, koje je zaštićeni spomenik prirode, sukladno rješenju od 20. veljače 1968. godine, donesenom od strane tadašnje Socijalističke Republike Hrvatske, odnosno Republičkog zavoda za zaštitu prirode iz Zagreba.
Ministarstvo graditeljstva Hrvatske ističe još da se prema važećem Prostornom planu uređenja Općine Gračac, predmetna lokacija nalazi unutar građevinskog područja i na području na kojem je moguća izgradnja malih hidroelektrana.
No, osim predstavnika ekoloških udruga iz Bosne i Hercegovine i Hrvatske koji su prosvjedima na izvoru Une krajem srpnja i početkom kolovoza, upozoravali na izgradnju mini hidroelektrane i tražili obustavu radova, reagirale su i institucije iz susjedne BiH.
Kako navodi Ministarstvo vanjskih poslova Bosne i Hercegovine proslijeđena je “dokumentacija” vlastima u Zagrebu zbog izgradnje mini hidroelektrane u blizini izvora rijeke Une, u kojoj se navodi kako je Hrvatska “namjerno ili ne, propustila provesti postupak procjene utjecaja na okoliš u prekograničnom kontekstu, što je bila obaveza u ovom slučaju”.
U svom toku kroz Federaciju BiH rijeka Una uživa zaštitu u kategoriji nacionalnog parka, dok je u Republici Srpskoj zaštićena kao park prirode.
Vrelo rijeke Une 1968. godine zaštićeno je kao hidrološki spomenik prirode, navedeno je i u planu upravljanja područjem ekološke mreže doline Une Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja Hrvatske za razdoblje od 2023. do 2032. godine.