Posljedice inflacije sve više se osjećaju u našem svakodnevnom životu. Troškovi života rastu, a mnogi se suočavaju s izazovom da pokriju sve račune i potrebe minimalnom plaćom. Stoga sve više ljudi traži načine kako uštedjeti novac u Hrvatskoj. Financijska stručnjakinja Kristina Vajda istaknula je nekoliko ključnih savjeta za bolje upravljanje kućnim budžetom
Premda se čini da je kućni budžet “tanak”, postoji nekoliko načina za štednju. Investirajte u dugoročno isplative opcije“, savjetuje financijska stručnjakinja Kristina Vajda na radionici “Euro za sve”, koju organizira Wüstenrot stambena štedionica Osijek u brojnim gradovima Hrvatske.
“Izbjegavajte impulzivnu kupnju.Trgovine i internetski oglasi često nas mame na neplanirane kupovine. Budite oprezni, posebno tijekom blagdana i sezonskih rasprodaja. Umjesto da kupujete proizvode na temelju preporuka influencera, zatražite testere. Svima ne odgovara isto, pa je važno pronaći najbolje rješenje za sebe. Budite oprezni i s oglasima koji nude kupovinu na rate. Dublja pretraga otkriva da su ti “povoljni” uvjeti često vezani uz dugoročne obveze” napominje Kristina.
Dodaje kako je važan detaljan izračun troškova kako biste bolje upravljali financijama, tjedni plan kupovine namirnica koji štedi vrijeme i novac. Također nije loše ni razmisliti o policama osiguranja koje mogu biti dobra zaštita od nepredviđenih situacija.
Kako započeti štednju? Evo nekoliko korisnih savjeta financijske stručnjakinje:
“S vremena na vrijeme, izvadite kovanice iz novčanika i ubacite ih u svoj “crni fond”. Iako se čini da su male količine, one se mogu akumulirati. Ako vraćate staklene i plastične boce, sačuvajte novac koji dobijete kao povrat. i taj iznos možete dodati u svoju štednju.
Zaokruživanje stanja na “okrugli iznos” na računu je također jedan od načina, pa umjesto da imate primjerice 115 eura na računu, zaokružite na 110 eura, a razliku od 5 eura stavite sa strane.
Pretvorite hobi u poslovnu ideju i osigurajte si dodatan izvor prihoda” savjetuje Vajda.
“Što se tiče uštede na energentima, što je itekako velika stavka u kućnom budžetu, postavljanje solarne elektrane je izvrsna opcija“, kaže Kristina.
Dodaje kako se na taj način osigurava vlastiti izvor energije za različite uređaje u kući, uključujući dizalice topline, klima uređaje, hladnjake, perilice rublja i posuđa pa čak i automobile.
Upravo je Wüstenrot stambena štedionica, u suradnji s tvrtkom Cras iz Osijeka, pokrenula tu inicijativu te pruža mogućnost financiranja i kreditiranja ugradnje solarnih panela. S izrazito niskim kamatnim stopama već od 3,49 posto fiksno, zasigurno će privući brojne zainteresirane. Posebice jer veliku podršku pruža tvrtka Cras koja ima bogato iskustvo u izvođenju radova, pa se time izbjegavaju i problemi “pronalaska majstora”. Suradnja s kućanstvima prilagođava se individualnim potrebama, a kratka dinamika radova omogućuje brzu instalaciju solarnih elektrana, za koje tvrtka ima dovoljan lager solara i invertera.
Svi ovi savjeti financijske stručnjakinje možda vam pomognu da postignete financijsku stabilnost, upustite se u investicije koje dugoročno donose uštedu, te u vremenu koje vam se ne čini prikladno za štednju, ipak uspijete “relaksirati” svoj budžet i ponešto eura stavite “sa strane”.