U Inđiji, Sremskoj Mitrovici i Jagodini danas se nastavila serija prosvjeda protiv rudarenja litija i bora. Ovo je peti tjedan da građani Srbije u različitim mjestima diljem zemlje kažu “ne rudarenju litija”. Veliki prosvjed u Beogradu najavljen je za 10. kolovoza.
“Stvorili smo grupu ljudi koji su aktivisti i stručnjaci i koji će objasniti što rudarenje u blizini Jadra može izazvati”, rekao je Strahinja Jovanović iz Inđije. Dodao je da ga je najviše plašilo to što struka godinama nije bila uključena: “Zašto nitko nije pitao struku prije nego što je njemački kancelar Olaf Scholz došao?” Jovanović je također istaknuo da nisu njemačka kolonija.
Srpska akademija znanosti i umjetnosti procijenila je 2021. da je projekt Rio Tinta štetan. Građani tog mjesta poručili su da je “ovo referendum” i da ne žele drugi referendum, već da Rio Tinto napusti Srbiju. Ako se rudnik otvori, samo jedan dan pogreške u 60 godina koliko bi Rio Tinto bio u Srbiji mogao bi imati katastrofalne posljedice za cijelu državu.
U Sremskoj Mitrovici, građani su započeli službeni dio prosvjeda kako bi izrazili svoje neslaganje s iskopavanjem litija i bora na području Srbije. Prosvjed nosi naziv “Narodni skup protiv Rio Tinta”,a građani ističu da je riječ o ozbiljnom narodnom skupu, a osnovna ideja je podržati zahtjev za zabranom rudarstva.
Dragana Đorđević, profesorica na Sveučilištu u Beogradu, istaknula je da Njemačka ne želi eksploatirati litij u svojoj blizini, ali je zainteresirana za to u Srbiji. Razlozi uključuju jeftiniju eksploataciju, nisku rudarsku rentu, jeftinu radnu snagu i manje brige za okoliš, uz prisutnu korupciju. Građani se osjećaju napušteno od strane države, koja nije zaštitila njihov prostor za život.
“Političari tvrde da će se sve provoditi u skladu s ekološkim standardima i zakonima Srbije, no to se doživljava kao komičan argument u zemlji u kojoj glavni grad ispušta svu svoju kanalizaciju u rijeku”, rekao je akademik Nenad Kostić u Sremskoj Mitrovici.
Protest je održan i u Jagodini, a građani kažu da u tom gradu “zaista postoji strah od bilo kakvog protestnog okupljanja”.
Premda se činilo kako se večeras neće okupiti veliki broj građana, oko 19 sati građani su počeli pristizati, javio je N1.