Iako je Zakon o inkluzivnom dodatku, koji objedinjuje četiri naknade – osobnu invalidninu, doplatak za pomoć i njegu, doplatak za djecu uvećan zbog oštećenja zdravlja te novčanu pomoć za nezaposlene osobe s invaliditetom – stupio na snagu 1. siječnja ove godine, osobe s invaliditetom i dalje čekaju na rješenja i prijeko potrebna novčana sredstva.
Više od osam mjeseci nakon stupanja zakona na snagu, birokratska tromost izaziva nezadovoljstvo među korisnicima, piše Novi list.
Prema Zakonu, korisnici prava na inkluzivni dodatak trebali bi ostvariti znatno veći iznos novčane naknade u odnosu na zbroj pojedinačnih naknada koje su prethodno ostvarivali. Povećanje iznosi od 50 do više od 100 posto ovisno o razini, vrsti i stupnju oštećenja funkcionalnih sposobnosti. No, zbog kašnjenja u rješavanju zahtjeva, mnogi korisnici još uvijek nisu primili svoja sredstva.
Brojna pisma nezadovoljnih građana potvrđuju ovu situaciju, a na problem je u lipnju ukazala i saborska zastupnica Martina Vlašić Iljkić. Naglasila je da se kasni s rješenjima i da se dugo čeka na vještačenja, što dodatno pogoršava ionako alarmantnu situaciju.
Iz Hrvatskog zavoda za socijalni rad odgovorili su da je u tijeku utvrđivanje razina potpore, što će se provoditi do kraja ove godine. “Hrvatski zavod za socijalni rad u postupku priznavanja prava na inkluzivni dodatak utvrđuje razinu potpore na temelju nalaza i mišljenja Zavoda za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom prema propisima kojima se uređuju vještačenje i metodologija vještačenja, a o pravu na inkluzivni dodatak odlučuje rješenjem. Isplata inkluzivnog dodatka slijedi nakon donošenja rješenja kojem prethodi postupak utvrđivanja stupnja oštećenja, odnosno razine potpore,” stoji u odgovoru Zavoda.
Korisnicima četiriju dosadašnjih naknada koje zamjenjuje inkluzivni dodatak – osobne invalidnine, doplatka za pomoć i njegu, uvećanog doplatka za djecu s težim ili teškim invaliditetom i naknade za nezaposlene osobe s invaliditetom – pravo na inkluzivni dodatak bit će preispitano po službenoj dužnosti u područnim uredima Hrvatskog zavoda za socijalni rad, dok novi korisnici moraju podnijeti zahtjev nadležnom područnom uredu Hrvatskog zavoda za socijalni rad.
Postupak po službenoj dužnosti za inkluzivni dodatak provodit će se do kraja ove godine, a nakon priznanja prava na inkluzivni dodatak korisnicima će biti isplaćena razlika u iznosu od datuma stupanja zakona na snagu, dakle od 1. siječnja 2024. godine. Novim korisnicima prava će se priznati od datuma predaje zahtjeva.
Trenutno je prema Zavodu za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom po službenoj dužnosti upućeno 47.596 zahtjeva, naveli su iz Hrvatskog zavoda za socijalni rad.