Fudbalerka, kratka sprijeda, duga straga, frizura koju su kasnih 80-ih i ranih 90-ih nosile legendarne pop zvijezde poput Princea i Bona, ponovno je u modi. No, ne treba očekivati da će svi pohrliti frizeru. Fudbalerka je i dalje jedna od najkontroverznijih frizura, a mnogi je još uvijek gledaju s prijezirom.
Osim toga, njezino ime baš i ne odiše glamurom. Na engleskom jeziku naziva se “mullet”, što dolazi od riječi “mullethead” kojom su se u 19. stoljeću opisivali glupani. U Europi je bila popularna među nogometašima, odakle joj i posprdan naziv na hrvatskom. U Danskoj se i danas naziva bundesligahaar jer se smatra karakterističnom za nogometaše njemačke nogometne lige.
Frizura je bila popularna i u queer zajednici, naročito među lezbijkama muškobanjastog izgleda i ponašanja. Fudbalerka je bila kultna i prije osamdesetih godina. David Bowie, Rod Stewart, Keith Richards i Paul McCartney nosili su je i desetljeće prije.
New York Times je objasnio da je fudbalerka nalik kacigi bila uobičajena u staroj Asiriji, Egiptu i Grčkoj: “Grčki tekstovi upućuju na to da je stil bio posebno popularan među ratnicima; nema sumnje da su im duži pramenovi grijali vrat, dok su šiške jamčile da mogu jasno vidjeti”, piše list.
Postoji mnogo varijacija fudbalerke, uključujući “skullet” (ćelava glava s dugom kosom straga) i “rat tail” (kratka kosa s dugim pramenom straga).
Nedavna ponovna pojava fudbalerke u početku je bila samo trend na modnim pistama brendova kao što su Gucci i Off-White. Posljednjih godina postala je hipsterski fenomen i sve češći prizor. Ove godine muškarcima je prvi put dopušteno sudjelovanje u izboru Heidi Klum “Germany’s Next Topmodel”, a dvojica natjecatelja imala su fudbalerku.
“Već smo nekoliko puta uključili varijante te frizure u naše kolekcije trend lookova – i za muškarce i za žene. Ali uvijek treba vremena prije nego što se moda stvarno ‘uhvati’, potrebno je nekoliko godina. Ako je fudbalerka estetski ugodna, ne fali joj ništa,” kaže Antonio Weinitschke, umjetnički direktor Njemačkog udruženja frizera.
Weinitschke naglašava da današnje fudbalerke ne izgledaju kao one iz osamdesetih godina. Muški rezovi su mnogo mekši na spojevima i nisu ekstremno dugi straga, a sa strane su kratki i gotovo obrijani. “Danas su slojevi ravnomjerniji i cijela se nosi ravnije i šire”, kazao je.
Postoje čak i znanstvena istraživanja koja se bave percepcijom fudbalerke. Jedno istraživanje iz 2010. godine pokazalo je da ljudi s fudbalerkom često doživljavaju predrasude, ali i da frizura može biti simbol samopouzdanja i hrabrosti.