Zbog klimatskih promjena ovogodišnja žetva kukuruza uranila je za tri tjedna, što je rezultiralo vrlo šarolikim urodom i niskim otkupnim cijenama koje ne idu na ruku poljoprivrednicima. Zbog takvih ekstremnih uvijeta za gotovo cijelo područje Osječko-baranjske županije, danas je proglašena prirodna nepogoda-suša.
Ove informacije iznesene su na tradicionalnom Danu polja hibrida kukuruza, koji je BC institut drugu godinu zaredom organizirao na pokušalištu Fakulteta agrobiotehničkih znanosti iz Osijeka.
Već 45 godina se ne pamti tako izrazita suša zbog koje se vegetacija izrazito skratila kod pojedinih kultura. S toga je na gotovo cijelom području Osječko-baranjske županije proglašena prirodna nepogoda, suša,istaknuo je Romeo Jukić predstojnik Upravnog odjela za poljoprivredu OBŽ.
Predsjednik uprave BC instituta, Ivica Ikić, potvrdio je da su urodi vrlo šaroliki zbog zahtjevne godine.
“Sjemenski smo kukuruz počeli brati jako rano, prije 10. kolovoza. Urodi su vrlo šaroliki – na istoku se kreću od 7 do 10 tona po hektaru, a negdje su i veći od 10 tona, ovisno o kvaliteti tla,” izjavio je Ikić.
Oplemenjivač Mirko Jukić istaknuo je da su tri toplotna udara tijekom vegetacije kukuruza značajno utjecala na urod. “I uz navodnjavanje je bilo vrlo izazovno postignuti dobre rezultate. Ne pamtim da smo ikada brali kukuruz 20. kolovoza i da je on bio potpuno suh s vlagom ispod 14 posto. Govorim o FAO grupi 300 i 400,” rekao je Jukić.
Ratar Mato Brlošić dodao je da selo ne pamti ovako ranu žetvu. “Apsolutno ni najranije knjige ni spisi ne govore da se kukuruz krajem kolovoza i početkom rujna skidao s 10 ili 11 posto vlage. To je suše nego kad smo u srpnju želi pšenicu,” rekao je Brlošić.
Cijene kukuruza i suncokreta također su se urušile od početka agresije na Ukrajinu. Neslužbeno se doznaje da se kukuruz plaća oko 170 eura po toni, a suncokret 380 eura. Brlošić je upozorio da će u ovakvoj situaciji svi koji krenu u novu proizvodnju biti izloženi uvjetima kao u kladionici – 99 posto njih će gubiti, a samo će 1 posto dobiti.