Dok se u Hrvatskoj sve više susrećemo s jugonostalgičarima u raznim strankama, u Srbiji Jugoslaveni djeluju u svom pokretu nazvanom Jugosloveni. A, kao takvi ne slažu se s odlukom beogradskog gradonačelnika da izmjesti Tita, a nije im drag ni četnički general Draža Mihajlović.
Jugosloveni iz Srbije redovito šalju za Croniku priopćenja koja nismo objavljivali, no ovo je zanimljivog sadržaja te ga prenosimo u cijelosti.
“Nakon izjave kojom je uvrijedio jugoslovensku zajednicu u Srbiji, u kojoj je gospodin Šapić najavio pokretanje inicijative za izmještanje posmrtnih ostataka, maršala Jugoslavije i njenog prvog i doživotnog predsjednika, Josipa Broza Tita na nepoznatu lokaciju, Gradonačelnik Šapić je u najnovijem obraćanju građanima Beograda najavio i inicijativu za izmještanje Grobnice narodnih heroja s Kalemegdana i izgradnju spomenika kolaboracionističkom komadantu Draži Mihailoviću u parku Terazijska terasa, čineći porodični salto mortale gazeći kosti svojih partizanskih predaka.
Znači mjesto da se bavi problemima s kojima se beograđani svakodnevno suočavaju ponovo je posegnuo za dobrim, starim, oprobanim desničarskim metodama: optuži Tita i Jugoslaviju za sve. To je ipak neuporedivo lakše nego se suočiti sa stvarnim problemima ljudi koji žive i rade u Beogradu.
Čitava jugoslovenska zajednica u Srbiji osjeća da su ove i ovakve izjave usmjerena na brisanje jugoslovenskog identiteta i reviziju istorije i same Republike Srbije koja je, podsjećamo, bila jedna od ključnih političko-pravnih subjekata na čijim je temeljima izgrađena Jugoslavija. O autoritetu predsjednika Tita u unutrašnjoj a pogotovo spoljnoj politici nije potrebno posebno govoriti. Dok je sama Srbija uvijek bila zemlja naprednih ideja Dimitrija Tucovića, Svetozara Markovića, Filipa Filipovića i slobodarske tradicije Karađorđa i Žikice Španca koji su podigli ustanke protiv okupatora 1804. i 1941.
Za sada je jedino izvesno da će nas s visine, možda i osmjehom, posmatrati četnički komandant. No, to ga neće opravdati za zločine koje su vršile njemu podređene jedinice širom Jugoslavije ali će svijetu poslati jasnu poruku: da je antifašizam mrtav u Srbiji. Za ostale prijedloge nam ostaje nada da će institucije koje je tijekom izlaganja dijela prijedloga konačnog rješenja gradonačelnik Šapić označio imati snage da to ne prihvate.
Jugoslovenska zajednici a i naš Pokret, kao njen legitimni predstavnik, posebno naglašavamo da ova izjava gospodina Šapića dolazi u krajnje osjetljivom trenutku po našu zajednicu kada ona traži priznavanje statusa nacionalne manjine u Republici Srbiji,” zaključili su iz Narodnog pokreta Jugoslavena.