Počast mještanima Berka koji su za slobodu Domovine darovali živote, odana je danas na 33. obljetnicu Dana stradanja polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća kod Spomen obilježja žrtvama stradalim u Domovinskom ratu u centru naselja.
Obilježavanje je započelo misom zadušnicom za sve poginule u crkvi Mučeništva Sv. Ivana Krstitelja u Berku, nakon čega je blagoslovljen Centralni križ za stradale mještane Berka u Domovinskom ratu.
U znak poštovanja i zahvalnosti poginulim braniteljima, vijence i svijeće podno Spomen obilježja žrtvama stradalim u Domovinskom ratu, u ime Policijske uprave vukovarsko-srijemske položili su zamjenik načelnika Policijske uprave Ivan Groznica, voditelj poslova izvještajne analitike i odnosa s javnošću Dragoslav Živković i načelnik Postaje granične policije Tovarnik Pero Ružolčić.
Za zločine u Berku još nitko nije odgovarao
Prije 33 godine. 02. rujna 1991. pitomo slavonsko selo Berak palo je u ruke velikosrpskog agresora koji su iza sebe ostavili 46 žrtava, dok je sudbina 11 stanovnika Berka još uvijek nepoznata. Upravo u Berku su počinjeni najteži zločini protiv hrvatskih stanovnika od strane paravojnih četničkih forlmacija.
Za ratni zločin u Berku trebao je odgovarati Gojko Eror koji je 11 godina živio na Malti čije su ga vlasti na temelju europskog uhidbenog naloga izručile Hrvatskoj. No, umjesto osude, Eror je oslobođen optužbe za ratne zločine u Berku, a na njega je primijenjen Zakon o oprostu.
U međuvremenu je uhićen mađarski stanovnik Berka pod sumnjom da je bio čuvar u srpskim koncentracijskim logorima tijekom rata. Mještani Berka bili su iznenađeni uhićenjem sumještanina, a medijima su rekli kako ga nitko od logoraša nije vidio u tim logorima. Dodali su i kako smatraju, ukoliko je i bio čuvar u logoru, da je na to bio prisiljen.
O patnjama u Berku na dan okupacije snimljen je i potresan dokumentarni film “Berak, neispričana priča” koji je imao premijeru na 30-godišnjicu stradanja upravo u Berku.