U slovenskom Ministarstvu rada u središtu mirovinske reforme su mjere za sigurnu starost uz pristojne mirovine.
U sklopu pripreme mirovinske reforme, Ministarstvo rada na stolu ima širok spektar mogućih mjera i scenarija za osiguranje pravednog, održivog i transparentnog mirovinskog sustava. Pritom, među polazištima nije povećanje dobi za odlazak u mirovinu.
Podizanje minimalne dobi za odlazak u mirovinu sa 60 na 62 godine jedna je od preporuka Organizacije za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD) za Sloveniju, a istodobno je državni tajnik u Ministarstvu rada, obitelji, socijalnih pitanja i jednakih mogućnosti Dan Juvan u siječnju najavio kako će, među ostalim, trebati razgovarati o postupnom podizanju dobi za odlazak u mirovinu prilikom pripreme reforme.
Podizanje dobi za odlazak u mirovinu ipak nije u polazištima mirovinske reforme, ističu u ministarstvu, naglašavajući kako su na prvom mjestu mjere za sigurnu starost, odnosno za stvaranje sustava koji će omogućiti dostojanstvene mirovine. Za poboljšanje stanja u mirovinskom fondu ključno je pitanje financiranja očekivanih povećanih rashoda, dodaju.
Nastojanja da se zaustavi smanjenje mirovina u odnosu na plaće
Pokret za dostojanstvenu starost “Srebrna nit” je krajem siječnja na sastanku u ministarstvu, na kojem su sudjelovali i predstavnici nekih drugih udruga za prava umirovljenika, istaknuo kako se mirovinski sustav nužno mora prilagoditi postojećim i budućim društvenim prilikama, a u tolerantnoj raspravi potrebno je pronaći rješenja uz suradnju svih generacija.
Uz to, u Srebrnoj niti zalažu se za zaustavljanje pada iznosa prosječne mirovine u odnosu na prosječnu plaću. Nakon sastanka u ministarstvu poručili su kako žele da prosječna mirovina ubuduće bude najmanje 70 posto prosječne plaće.
Ministar Luka Mesec složio se sa stavom udruge Srebrna nit, a prema njegovim riječima, to bi značilo kako bi mirovina pojedinca pri odlasku u mirovinu iznosila najmanje 70 posto iznosa koji je primao kao plaću.