U Splitu se 100-ti rođendan Miljenka Smoje slavi na način kojeg se ne bi postidio ni Josip Broz Tito. I dok jugonostalgičari koriste priliku da se prisjete petokrake, zbog čijeg skidanja s Hajdukovog dresa Smoje više nije htio ni priviriti na njihove utakmice, domoljubi ne mogu vjerovati da se dah propale Jugoslavije sa Smojom toliko provukao splitskim ulicama.
Splitski kroničar Miljenko Smoje za 100-ti je rođendan dobi toliko da mu mogu pozavidjeti i mnogi predsjednici država. Još 19. travnja ovaj tvrdi Jugoslaven, po čemu je bio poznat, ušao je među četiri “Znamenita Hrvata” kojima su posvećene poštanske marke. Ironično toliko da bi, da je živ, zasigurno napisao scenarij u kojem bi se narugao sam sebi.

Bio je novinar, kroničar malog čovjeka, pisac, ali i orijunaš što se jasno vidjelo iz njegovih brojnih izjava. Hrvatski grb mu nije bio drag, pa se onog trenutka kada je s Hajdukovog dresa skinuta jugoslavenska petokraka, zarekao kako više neće otići ni na jednu Hajdukovu utakmicu. I održao je riječ.
Da je bio iznimno talentiran nitko mu nikada osporiti ne može, ali da je zazivao ostanak Jugoslavije, znaju svi. Za to mu se čak može i “skinuti kapu” jer se nije skrivao, a o onom što je mislio javno je govorio i pisao, za razliku od onih koji su dolaskom dr. Franje Tuđmana na čelo priznate i samostalne Hrvatske ušli u ilegalu ili “promijenili bandijeru”, pa krenuli u prve redove u crkvama, krstili se i preobratili te postali veći Hrvati od Hrvata.
Vremena su se od tada promijenila, pa su takozvani antifašisti, a zapravo jugonostalgičari ponovno izronili iz mraka i hrabro počeli zazivati ono o čemu su šutjeli svih ovih godina – društvo s petokrakom, pjesmom o borbama na Neretvi i Kozari.
Prvi čovjek Splita, Ivica Puljak iskoristio je ovu priliku za rehabilitaciju Miljenka Smoje i odlučio mu usred Splita postaviti vječni spomenik, kakav bi zasigurno kao umjetnik od pera zaslužio i želio u njegovoj voljenoj Jugoslaviji.
I iako su odlučili biti suzdržani, HDZ-ovci su upravo na taj način pomogli Puljku da ostvari svoj naum i postavi spomenik čovjeku poznatom po rečenici “divlje hrvatske horde spustile se u crveni Split”.
Simptomatično je i da se HDZ uopće niti rječju nije osvrnuo na postavljanje spomenika Smoji za kojega se i danas priča kako je bio druker i prijavio taksista koji ga je vozio te usput izgovorio stavove koji mu se nisu svidjeli.
U HDZ-u, poznato je odavno, vladaju frakcije – one desne, one lijeve i alpinisti. Poznato je i da funkcioniraju kao vojska. Ostaje pitanje znači li suzdržanost splitskog HDZ-a pristajanje uz ljevicu, mjestu gdje ih predsjednik stranke Andrej Plenković detuđmanizacijom sve više približava.
A, kako na stanovnike Splita djeluje podjela koja se događa sve jače govori i to što je upravo jutros Smojin spomenik na Matejuški zaliven plavom bojom, a oko vrata mu je stavljen Partizanov šal.

