Većina onih s pravom glasa i dalje će biti muškarci – unatoč tome, ovaj potez je pozdravljen kao povijesni za instituciju kojom su stoljećima dominirali muškarci.
Papa Franjo odobrio je promjene koje će ženama po prvi put omogućiti glasovanje na globalnom skupu biskupa.
Ženske skupine u Katoličkoj crkvi koje su godinama zahtijevale pravo glasa na sinodama visokog profila, pohvalile su ovaj potez kao povijesni, za instituciju kojom su stoljećima dominirali muškarci.
“Ovo je značajna pukotina u stropu od obojenog stakla,” rekla je Kate McElwee iz Women’s Ordination Conference, koja se zalaže za zaređenje žena, piše Sky News.
Rasprava biskupa s papom
Pape su pozivale svjetske biskupe na nekoliko tjedana u Rim od 1960-ih kako bi raspravljali o određenim temama. Na kraju sastanaka biskupi glasuju o konkretnim prijedlozima i iznose ih papi, koji potom sastavlja dokument uzimajući u obzir njihova stajališta.
Do sada su jedini mogli glasati muškarci, a žene su prisustvovale utjecajnim skupovima samo kao promatrači. Prema novim pravilima objavljenim u srijedu, pet redovnica pridružit će se petorici svećenika kao predstavnice s pravom glasa za vjerske redove.
Pravo glasa na sinodama
Papa Franjo je, također, odlučio imenovati 70 nebiskupskih članova sinode – papinskog savjetodavnog tijela – i zatražio je da polovica njih budu žene. I one će imati pravo glasa.
Sinodama obično prisustvuje oko 300 ljudi, tako da će većina onih s pravom glasa ipak biti muškarci.
“To je važna promjena, to nije revolucija,” rekao je kardinal Jean-Claude Hollerich, viši organizator sinode.
Papa Franjo podržao je zabranu Katoličke crkve da zaređuje žene za svećenike, ali je poduzeo korake kako bi ženama dao veću ulogu u donošenju odluka. Imenovao je nekoliko žena na visoke položaje u Vatikanu, iako nijedna ne vodi niti jedan od glavnih ureda ili odjela.
Pripreme za nadolazeći biskupski susret u listopadu traju dvije godine, tijekom kojih se katolike diljem svijeta pitalo o viziji budućnosti Crkve.