Epidemija je u tolikom zamahu da sada nedostaje prostora za zakopavanje mrtvih pilića jer je više od 17 milijuna ptica ubijeno diljem zemlje od početka sezone ptičje gripe u listopadu 2022.
Najgora epidemija ptičje gripe u Japanu desetkovala je perad i dovela do velikog skoka cijene jaja.
Epidemija je u tolikom zamahu da sada nedostaje prostora za zakopavanje mrtvih pilića jer je više od 17 milijuna ptica ubijeno diljem zemlje od početka sezone ptičje gripe u listopadu 2022., prenose japanski mediji.
Zbrinjavanje lešina mora biti pravilno obavljeno kako bi se spriječilo širenje virusa ili zagađivanje zaliha vode.
Lokalne vlasti i farmeri kažu da nedostaje odgovarajuće zemlje za zakopavanje kokoši, izvijestila je nacionalna televizija NHK.
Preispitajte svoje odluke
Slučaj Japana naglašava potrebu da zemlje preispitaju kako se nose s ptičjom gripom, posebice jer rekordni broj uginulih ptica zbog virusa postaje norma diljem svijeta.
Dok su se epidemije uglavnom dogodile u Europi, Sjedinjenim Državama i Aziji, bolest se posljednjih mjeseci proširila dalje u Južnu Ameriku, a Argentina, Urugvaj i Bolivija prijavili su svoje prve slučajeve.
Ovo uzburkava globalne zalihe mesa i jaja u vrijeme pojačanih strahova od inflacije.
Poljoprivrednici i vlasti obično imaju planove za gospodarenje otpadom – uključujući lešine, gnoj i osobnu zaštitnu opremu – koji nastaje tijekom izbijanja ptičje gripe.
Ali broj pilića koje treba zbrinuti povećao se iznad njihovih očekivanja, izvijestio je NHK.
Neke regije s postrojenjima za spaljivanje pak spaljuju mrtve piliće.