Grlić Radman pozdravio je odluku suda u Zambiji kojom su, kako je rekao, Hrvati proglašeni nevinima. No, pitanje je, ako su proglašeni nevinima zašto im nisu vraćena djeca!?
Ministar vanjskih poslova Gordan Grlić Radman objavio je na konferenciji za novinare kako je sud odbacio optužnicu protiv njih. Dodao je i da moraju u roku od 48 sati napustiti Zambiju.
“Ovaj slučaj pratimo od 7. prosinca i tijekom cijelog postupka Hrvatska je pružala konzularnu pomoć koju smo dužni ostvarivati za svakog hrvatskog državljanina,” rekao je Radman.
No, kako neslužbeno doznajemo, sudac nije objavio oslobađajuću presudu za osmero Hrata optuženih za pokušaj trgovine djece, već prekid suđenja. Zambijske vlasti nisu vratile djecu hrvatskim parovima, kojima su hrvatske vlasti potvrdile dokumente o posvajanju. Četvero djece iz DR Konga ostaje tako na nepoznatoj lokaciji s hrvatskim dokumentima – kao hrvatski državljani.
Na novinarsko pitanje pruža li Ministarstvo vanjskih poslova i njima konzularnu zaštitu koju je pružalo za osmero Hrvata koji su bili uhićeni, Grlić-Radman je rekao kako se i djeci pruža zaštita kao hrvatskim državljanima. No, nije znao odgovoriti na pitanje gdje se djeca nalaze.
Hrvati nisu proglašeni nevinima, već slobodnima
“Predmet se prekida. Čuo sam što je rečeno. Dobio sam upute, stoga se predmet obustavlja. Međutim, podsjećam da se ne radi o oslobađajućoj presudi, već o oslobađanju,” rekao je sudac Makalicha.
Podsjetimo, jutros je bilo zadnje ročište Hrvatima uhićenima 7. prosinca u zambijskoj zračnoj luci u Ndoli zbog sumnje u krijumčarenje ljudima.
Četiri hrvatska paru provela su 48 dana u zambijskom pritvoru, nakon što su ih uhitili u trenutku kada su s posvojenom djecom krenuli prema Hrvatskoj, a sada imaju 48 sati da bez djece napuste Zambiju.

