Meštrovićeva skulptura namijenjena novoj zgradi Starohrvatskog muzeja u Kninu, preteči današnjeg Muzeja hrvatskih arheoloških spomenika u Splitu, završila je na Dedinju, gdje je i ostala. “Vrijeme je da Republika Hrvatska započne pregovore o povratku jednog od najvažnijih simbola države, naroda i nacije u domovinu,” poručuju iz Domovinskog pokreta Splitsko-dalmatinske županije.
Gotovo da nema školskog udžbenika iz povijesti koji ne sadrži znameniti lik “Povijest Hrvata”. Riječ je djelu hrvatskog kipara Ivana Meštrovića koji je izradio za novu zgradu Starohrvatskog muzeja u Kninu, preteču današnjeg Muzeja hrvatskih arheoloških spomenika u Splitu. Skulptura je izrađena 1932., a prema Meštrovićevoj želji konačno odredište navedene skulpture trebao je biti MHAS,” stoji u priopćenju DP-a SDŽ koje prenosimo u cijelosti.
No, malo je poznato kako skulptura nikada nije vidjela ni Knin ni Split već je završila – u Beogradu na Dedinju. Aleksandar Karađorđević je prilikom jednog posjeta Zagrebu vidio skulpturu i želio ju je postaviti u dvorište svoje rezidencije na Dedinju. Meštrović mu je objasnio kako je skulptura namijenjena budućem muzeju, ali je Karađorđević inzistirao da privremeno, do izgradnje muzeja, bude u Beogradu. Privremeno je postalo trajno, a jedna od najpoznatijih skulptura “utjelovljenja nacije” i dan danas je zarobljena u Beogradu.
Je li skulptura otkupljena?
Srbijanska strana tvrdi kako je Karađorđević skulpturu platio Meštroviću. Međutim, Meštrović je to odlučno negirao.
Danas je potpuno nebitno je li skulptura otkupljena ili nije. Više od tri desetljeća nakon proglašenja samostalnosti vrijeme je da Republika Hrvatska započne pregovore o povratku jednog od najvažnijih simbola države, naroda i nacije u domovinu. Iz proračuna Ministarstva kulture financirale su se stotine i tisuće aktivnosti koji nemaju nikakve veze s tradicijom, prošlosti i budućnosti ovog naroda, a ako ćemo iskreno – ni s kulturom. Za čitavo to vrijeme ništa nije rađeno po pitanju povratka hrvatskog kulturnog blaga iz Beograda. Muzej hrvatskih arheoloških spomenika u Splitu, koji bi trebao biti dom „Povijesti Hrvata“, vapi za obnovom i stalnim postavom. Treba napomenuti kako je MHAS bez stalnog postava još od vremena Domovinskog rata. Za hrvatsku povijest i prve tragove kršćanstva na ovim prostorima nikada nije bilo novca, ali u isto vrijeme gradili su se veličanstveni Muzeji krapinskih neandertalaca, vučedolske kulture i antičkog stakla. Svemu samo ne hrvatskoj kulturi i tradiciji,” zaključuju u svom priopćenju iz Domovinskog pokreta SDŽ.