Dok se austrijske vlasti pribojavaju “navale” migranata nakon ulaska Hrvatske u Schengen, u našu zemlju zaista dolazi sve više izbjeglica informiranih o otvaranju granica.
I migranti imaju informacije da će Hrvatska uskoro ući u Schengenski prostor što rezultira njihovim sve većim dolaskom. Iako su upravo jučer pristili migranti iz Afganistana objasjanili Elviru Mešinu s N1 televizije kako u Hrvatskoj nema uvjeta za migrante – nema kampa, hrane i pića – oni su tu i spavaju na zagrebačakim ulicama, jer njihov cilj je otići dalje u druge zemlje Europske unije.
Prema riječima austrijskog ministra unutarnjih poslova upravo zbog migranata Austrijanci bi mogli blokirati ulazak Hrvatske u Schengen. No, strah od migranata koji su veliki teret za EU, a ne dolazak radne snage, migranti bi realno mogli stvoriti probleme Hrvatskoj. Naime, Austrija nije za to da se ukinu unutarnje granične kontrole, a hoće li zaista blokirati i sam ulazak u Schengen preostaje tek uskoro vidjeti.
Unutarnje granične kontrole zadržale su pojedine države, zbog ugroze od migranata koju osjećaju. Tako je, primjerice, Austrija zadržala unutarnje granične kontrole potaknuta brojem ilegalnih migranata koji nisu bili evidentirani ni u jednoj zemlji EU kroz koju su prošli. Naime, u Austriju dnevno uđe čak oko 600 migranata.
Konačna odluka past će 08. prosinca na Vijeću za pravosuđe i unutarnje poslove.
Priopćenje austrijskog ministarstva unutarnjih poslova
Nakon što je odjeknula vijest da bi Austrija mogla blokirati Hrvatskoj ulazak u Schengen, austrijski kancelar i hrvatski premijer odlučili su sve to raščistiti prilikom posjeta austrijskog čelnog čovjeka Hrvatskoj u srijedu.
U međuvremenu Austrija je poslala priopćenje koje prenosimo u cijelosti:
“S obzirom na to da od 100 tisuća ilegalnih migranata koje je uhitila policija njih čak 75 tisuća nije registrirano niti u jednoj zemlji Europske unije, ministarstvo unutarnjih poslova smatra da zaštita vanjskih granica ne funkcionira.
Zbog te činjenice nekoliko zemalja, među kojima i Austrija, Njemačka, Češka, Francuska, Danska , Švedska i Norveška i dalje kontroliraju vlastite granice, a proširenje neće popraviti loš sustav.
Zbog sigurnosnih razloga ministarsto unutarnjih poslova je zasada protiv ukidanja graničnih kontrola,” zaključuje se u priopćenju.