Vitaminski dodaci reklamiraju se kao sredstvo jačanja imunosnog sustava ili kostiju, a ponekad čak i kao zaštita od Covida-19 ili za liječenje raka, no stručnjaci upozoravaju kako njihovo korištenje općenito nije samo bacanje novca, već i potencijalno opasno, piše njemačka novinska agencija dpa.
Studije tržišta pokazale su kako je prodaja vitaminskih dodataka porasla tijekom pandemije koronavirusa.
Istraživanja njemačkog Saveznog instituta za procjenu rizika (BfR) pokazala su kako svaki šesti Nijemac dnevno uzima vitaminske tablete ili prah, piše Fenix magazin.
Predsjednik BfR-a Andreas Hensel poručio je ljubiteljima vitaminskih dodataka:”Uravnotežena i raznolika prehrana osigurava vašem tijelu dovoljne količine gotovo svih vitamina. Većini ljudi ne trebaju vitaminski dodaci. Ako nepotrebno uzimate visoke doze vitamina, riskirate predoziranje s neželjenim zdravstvenim učincima.”
Wiebke Franz, nutricionistkinja savjetodavnog centra za potrošače u njemačkoj pokrajini Hesse, kaže kako će predoziranje “u najboljem slučaju rezultirati time da tijelo proizvodi “skupi urin”, a u najgorem slučaju naštetit ćete svom zdravlju. Dodala je i kako dodaci prehrani, uključujući vitamine, ne podliježu ispitivanju kvalitete i sigurnosti kao lijekovi.
“Beta karoten, prekursor vitamina A, može povećati rizik od raka pluća kod pušača, a ni predoziranje vitaminom A “nije bezopasno”. Previše vitamina D može uzrokovati glavobolje, mučninu i kalcificiranje bubrega, a predugo uzimanje pretjerano visokih doza vitamina C može dovesti do kamena u mjehuru i bubrezima,” kaže Franz.
U 2020. godini njemačke ljekarne prodale su gotovo 2,3 milijarde eura vrijedne dodatke prehrani, od kojih su više od polovice bili vitamini i minerali, rezultati su istraživanja tržišta i farmaceutskog savjetovanja.
Prodaja vitamina i minerala zabilježila je porast od 11 posto u odnosu na 2019. godinu, a imunostimulansi su zabilježili najveći rast – čak 12 posto, a dvoznamenkast rast su zabilježile i kombinacije vitamina A i D, kao i kombinacije koje uključuju vitamin C.
“Bum u prodaji dodataka prehrani u 2020. godini, kao što su kombinacije vitamina A i D, kao i vitamina C, vjerojatno je posljedica pandemije Covida-19,” kaže Thomas Heil, potpredsjednik odjela za zdravlje potrošača IQVIA Njemačke.
Dok su potrošači očekivali kako će njihovo uzimanje pružiti određenu zaštitu od infekcije, stručnjaci kažu da su pogriješili. “Ne postoje studije koje pokazuju da uzimanje vitamina D štiti od infekcije novim koronavirusom ili od pojave simptoma bolesti,” izvještava BfR.
Posao s vitaminskim dodacima enormno je narastao od početka pandemije Covida-19, prema VZBV-u. Hoće li se smanjiti kada se pandemija povuče, ostaje za vidjeti.