Nakratko, nakon ruskog napada na Ukrajinu, cijena je nafte na međunarodnom tržištu danas dotaknula 105 dolara
Na američkom tržištu danas se trgovalo po 7,33 dolara višoj cijeni po barelu, odnosno 99,43 dolara.
Jedan od problema su i sankcije koje su Rusiji najavili Europska unija, Velika Britanija i SAD, a nakon što je Rusija krenula u invaziju na Ukrajinu kopnom, zrakom i morem, u najvećem napadu jedne europske države na drugu od Drugog svjetskog rata.
“Budu li sankcije obuhvatile platne transakcije, ruske banke, a možda i osiguranje ruskih pošiljki nafte i plina, ne mogu se isključiti prekidi u opskrbi,” procijenio je analitičar Commerzbanka Carsten Fritsch.
“Rusija je treći po veličini proizvođač i drugi po veličini izvoznik nafte u svijetu. S obzirom na niske zalihe i sve manje neiskorištene kapacitete, tržište nafte ne može si priuštiti velike poremećaje u opskrbi,”, rekao je Giovanni Staunovo iz UBS-a.
“Najmanje tri velika kupca ruske nafte danas nisu uspjela dobiti jamstva zapadnih banaka za kupnju,” rekli su izvori za Reuters.
Potreba Zapada za alternativnim izvorima
Inače, Rusija je i najveći opskrbljivač Europe prirodnim plinom, s udjelom u opskrbi od 35 posto.
Britanski premijer Boris Johnson uz obećanje da će zajedno sa saveznicima sastaviti veliki paket gospodarskih sankcija Rusiji, dodao je i da Zapad mora dokončati ovisnost o ruskoj nafti i plinu.
Globalna opskrba naftom i inače je teška zbog snažnog oporavka potražnje nakon pandemijske krize.
Zbog svega navedenog, cijene barela u ugovorima u kojima su rokovi isporuke u sljedećem mjesecu više za čak 11,55 dolara nego u ugovorima s rokovima isporuke u drugoj polovini godine.
Analitičari drže da će se cijena u Londonu vjerojatno zadržati iznad razine od 100 dolara sve dok Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) američke kompanije koje naftu vade iz škriljaca ili, primjerice, Iran ne osiguraju alternativu ruskoj nafti i ne plasiraju na tržište više barela.