Kami Rita Sherpa, bolje znan kao “planinarska zvijer”, u dobi od 52 godine na najvišu planinu svijeta popeo se rekordni 26. put
Kami Rita Sherpa, seniorski penjački vodič, u subotu je ispisao povijest popevši se na 8848,86 m visoku planinu po nevjerojatni 26. put! Stigao je na vrh u 18:55 po lokalnom vremenu sa svojim timom od ostalih 10 penjača, Sona Sherpa, Ngima Tashi Sherpa, Phurba Tsering Sherpa, Tenjing Gyaljen Sherpa, Lakpa Tenji Sherpa, Phurba Kusang Sherpa, Mingma Dandhu Sherpa, Paste Dandhu Sherpa Tareman Tamang i Phurba Chhhotar.
Oni su inače timski fikseri užeta za ekspediciju na Mt. Everest, a Kami Rita je vođa grupe.
Nepalska je vlada ove godine izdala dozvole za 316 penjača.
Među njima, tim predvođen Kami Rita Sherpom odradio je prvu ekspediciju proljeća 2022. godine.
Njegov je rekord dospio na naslovnice u različitim međunarodnim medijima, što će zasigurno povećati broj planinara do baznog kampa Everest u nadolazećoj sezoni.
Prvi se put na Mt. Everest popeo davne 1994. godine
Kami Rita se prvi put na Mt. Everest popeo prije gotovo točno 28 godina, 13. svibnja 1994. godine s južne strane kao visinski radnik.
Od tada se 26 puta popeo na istu planinu, u više navrata ispisujuću povijest.
Njegov posljednji uspon, odnosno 25. uspon na Everest, bio je 7. svibnja 2021. godine u dobi od 51 godine.
Ove godine, “planinarska zvijer” kako ga zovu, Kami Rita Sherpa, srušio je vlastiti rekord za najveći broj uspona na najvišu planinu svijeta.
Osim uspona na Everest, osam puta se popeo na Cho-Oyo, tri puta na Manaslu i po jednom na Lhotse i K2.


