Do toga je došlo u glavnom gradu Teheranu za vrijeme posjeta predsjednika Ebrahima Raisija sveučilišnom kampusu kojem su studentice uzvikivale “gubi se”.
Dok su snimke na glavnim večernjim vijestima pokazivale vrhovnog vođu ajatolaha Alija Khameneija, emitiranje je nakratko prekinuto njegovom fotografijom okruženom plamenom, pored pored fotografije 22-godišnje Mahse Amini, čija je smrt izazvala prosvjede diljem zemlje, i tri druge žene ubijene tijekom nemira, javlja Sky News.
Glavni slogan prosvjeda, “Žena, život, sloboda”, mogao se čuti na objavi hakerske skupine Edalate Ali na društvenim mrežama.
Prošle godine skupina je hakirala sigurnosne kamere i razotkrila zlostavljanje zatvorenika u zatvoru u kojem su uglavnom držani politički zatvorenici.
Usporedio prosvjednike s muhama
Do hakiranja je došlo za vrijeme posjete predsjednika Ebrahima Raisia sveučilišnom kampusu u Teheranu dok su mu studentice skandirale “gubi se”.
Raisi se obratio profesorima i studentima na Sveučilištu Alzahra i recitirao pjesmu u kojoj je izjednačio “prosvjednice” s muhama.
“Oni zamišljaju da mogu postići svoje zle ciljeve na sveučilištima“, rekao je na državnoj TV. “Bez njihovog znanja, naši studenti i profesori su na oprezu i neće dopustiti neprijatelju da ostvari svoje zle ciljeve.“
Video koji je na Twitteru objavila aktivistička web stranica 1500tasvir pokazao je kako su studentice pjevale “Raisi gubi se” i “Mule gubi se“.
Drugi video na društvenim mrežama pokazao je studente kako skandiraju: “Ne želimo pokvarenog gosta“, misleći pritom na Raisija.
Trenutak hakiranja poklopilo se s objavom izvješća državnih medija u kojem se negira da je Amini umrla od udaraca u glavu i udove dok je bila u pritvoru policije za moral i umjesto toga njezinu smrt povezuju s već postojećim zdravstvenim stanjima.
U prosvjedima ubijeno 185 ljudi, stotine ozlijeđene i tisuće uhićene
Podsjetimo, Amini, pripadnica iranskih Kurda, uhićena je u Teheranu 13. rujna zbog nošenja “neprikladne odjeće” i umrla je tri dana kasnije.
Njezina smrt navela je mlade žene da prkosno trgaju i mašu svojim maramama dok su predvodile prosvjede koji su pozivali na svrgavanje iranskog režima.
Prosvjedi su se brzo proširili Iranom i naišli su na oštro gušenje od strane vlade, uključujući premlaćivanja, uhićenja i ubojstva prosvjednika.
Skupine za ljudska prava kažu da je više od 185 ljudi ubijeno, uz stotine ozlijeđenih i tisuće uhićenih od strane snaga sigurnosti. Najmanje 20 pripadnika snaga sigurnosti navodno je ubijeno.