U manje od 32 sata 01. svibnja 1995. godine oko 7.200 hrvatskih vojnika i policajaca oslobodili su dijelove zapadne Slavonije koji su četiri godine bili okupirani.
Nakon Bljeska uspostavljen je nadzor nad autocestom Zagreb – Lipovac i željezničkom prugom prema istočnoj Slavoniji.
Bljeskom su oslobođeni i Okučani koji su bili središte neprijateljske pobune i terorističkih napada velikosrpskih agresora na zapadnoslavonskom području.
Tijekom vojne operacije poginula su 42 hrvatska branitelja, dok su 162 bila ranjena. Srušen je i zrakoplov legendarnog pilota Hrvatskog ratnog zrakoplovstva Rudolfa Perešina, koji je 1991. godine zrakoplovom MiG-21 prebjegao u Austriju i time pomogao hrvatskom zrakoplostvu koje se u nedostatku ratnih zrakoplova dovijalo na razne načine.
Operacija Bljesak pomno je planirana i briljantno izvedena, a u njoj su po prvi puta tijekom Domovinskog rata korišteni masovniji udari hrvatskog zrakoplovstva, uz taktičko iznenađenje tenkova, koji su bili dopremljeni željeznicom i koji su izravno ulazili u borbu.
Odmazda za Bljesak bio je srpski napad na Zagreb u kojem su srpski pobunjenici 2. svibnja 1995. koristili raketni sustav “Orkan” s kasetnim punjenjem, tzv. “zvončićima”. Prilikom napada na Zagreb poginulo je sedmero ljudi, a 200 ih je ranjeno.
Vođa srpskih pobunjenika, četnika, Milan Martić, zbog napada na Zagreb osuđen je za ratni zločin u Hagu na 35 godina zatvora.
Samo tri mjeseca nakon “Bljeska” uslijedila je druga, još moćnija akcija hrvatskih branitelja, “Oluja” kojom je oslobođena skoro cijela Hrvatska. Ostalo je još samo hrvatsko Podunavlje, Vukovar, no tu je izostala vojna akcija jer je taj dio vraćen mirnom reintegracijom 15. siječnja 1998. Srpski pobunjenici u hrvatskom Podunavlju amnestirani su i danas mirno žive u tom dijelu Slavonije, uz problem koji je ostao Hrvatskoj i njihovim hrvatskih susjedima – velike količine oružja koje su sakrili pod zemljom i način razmišljanja koji ni danas nisu promijenili.