Slovenska vlada predložila je aktivaciju pripadnika vojske u pet kilometara širokom pojasu od granice s Hrvatskom, ali je većina članova parlamentarnog odbora za obranu to sinoć odbila, pa parlament o njemu neće ni glasati.
Kako je za vladin prijedlog glasalo 11 od prisutnih 19 članova odbora, manje od potrebne dvije trećine, on nije uvršten u dnevni red zasjedanja na kojemu će se odlučivati o mjerama borbe protiv širenja koronavirusa i prevladavanja njezinih posljedica.
Prijedlog su poduprli članovi četiri koalicijske stranke, te zastupnici Stranke Alenke Bratušek (SAB) i Nacionalne stranke (SNS) Zmage Jelinčiča, dok su protiv bili zastupnici Liste Marjana Šareca (LMŠ), Socijalnih demokrata (SD) i Ljevice (L).
Prema članku 37a, zakona o obrani, koji je donesen u vrijeme migrantske krize 2015/2016, a koji Vlada želi aktivirati, u izuzetnim prilikama se dopušta davanje policijskih ovlasti vojsci na granici. To je obrazložila povećanim opsegom poslova policije u unutrašnjosti države i na granici s Italijom i Austrijom zbog borbe protiv epidemije koronavirusa, te nešto povećanim migrantskim tokom početkom ove godine u odnosu na lanjsku.
Vlada ima i opciju da pred parlament izađe s nekim modificiranim prijedlogom o uključivanju vojske na “šengenskoj” granici Slovenije, na čemu osobito inzistira ministar unutarnjih poslova Aleš Hojs, ali za sada se ne zna hoće li ići u tom smjeru.
Hojs je, prije mjesec dana, prilikom svog predstavljanja ministarske kandidature, najavio da će vladi predložiti nastavak postavljanja zaštitne ograde na granici s Hrvatskom, kako bi se migrantski pritisak smanjio.


