Nakon Panonskog drvnog centra kompetencija i Centra za istraživanje i razvoj u mljekarstvu, Tehnološko-inovacijski centar koji se gradi u Virovitici treća je znanstveno-istraživačka institucija na području Virovitičko-podravske županije.
Taj centar, nedaleko od Visoke škole Virovitica, jedan je od najznačajnijih županijskih projekata vezan za najjače industrije te županije, a njegova gradnja je u stopostotnom iznosu financirana iz Europskog fonda za regionalni razvoj. Ukupna vrijednost projekta je 17,6 milijuna kuna, a partneri na projektu i u daljnjem radu su Prehrambeno tehnološki fakultet u Osijeku i Fakultet agrobiotehničkih znanosti u Osijeku.
Grad osigurao zemljište od gotovo 2 tisuće četvornih metara
Grad Virovitica osigurao je zemljište za njegovu izgradnju na 1754 četvorna metra, a projekt je izradila Agencija za regionalni razvoj Virovitičko-podravske županije VIDRA.
Odsjek za ljekovito bilje, med, mlijeko, prostor za analize i brojni drugi sadržaji
U sklopu novoizgrađenog centra nalazit će se Odsjek za med, Odsjek za ljekovito bilje, Odsjek za mlijeko, prostor za spektrometriju i mikroskopiju, prostor za pripremu uzoraka za analizu i drugi.
“Ovaj Centar omogućit će našim poljoprivrednicima i poduzetnicima suradnju sa znanstvenim institucijama, Prehrambeno-tehnološkim fakultetom i Fakultetom agrobiotehničkih znanosti iz Osijeka, a što će im pomoći u poboljšanju poljoprivredne proizvodnje. Centar će obuhvatiti najprepoznatljivije i najrasprostranjenije kulture i proizvode na području županije poput meda, mlijeka, ljekovitog bilja, bavit će se i istraživanjem, edukacijama i svime onim što bude potrebno gospodarstvu ne samo Virovitičko-podravske županije i Slavonije, nego i cijele Hrvatske“, istaknuo je virovitičko-podravski župan Igor Andrović.
Pružanje znanstvene i stručne pomoći proizvođačima
Dodao je kako je svrha centra pomoć u rješavanju svih problema koje proizvođači imaju, bilo da su vezani uz uspostavu sustava higijene kao što je HACCP sustav ili razvoj novih proizvoda, razvoj tehnologija i odabira tehnologija za proizvodnju.
“Naši poljoprivrednici će moći reći koji su njihovi problemi, a u Tehnološko-novacijskom centru, uz naše partnere, tražit ćemo modele kako im pomoći”, rekao je župan Andrović.
Konferencijska dvorana koja je nedostajala na slavonskim prostorima
Posebna zanimljivost je konferencijska dvorana koja se rasprostire preko cijele gornje etaže, a koja osim što može biti jedna cjelina, moći će se, kliznim vratima, razdijeliti na pet dijelova te će moći primiti 350 ljudi. Svojom funkcionalnošću i veličinom svrstat će se tako među najbolje kongresne dvorane od Zagreba do Osijeka.
Održavanje značajnih događaja i pod epidemiološkim mjerama
“Ovako velika dvorana nam je nedostajala na području Virovitičko-podravske županije, ali i na širem području Slavonije. Kongresna dvorana bit će potpuno opremljena, a u vrijeme pandemije koronavirusa zbog svoje veličine omogućit će održavanje značajnijih događanja uz okupljanje većeg broja ljudi te zadovoljavanju potrebnih epidemioloških mjera”, naglasio nam je Bojan Mijok, pročelnik Upravnog odjela za gospodarstvo i poljoprivredu Virovitičko-podravske županije.