Ljudska sluznica unutar usta, nosa, dišnih puteva i očiju pomaže kao membrana u zaštiti od koronavirusa, ali je treba održavati vlažnom, smatra molekularni biolog Gordan Lauc. Savjetuje i ovlaživanje zraka u stanovima za što ne trebaju specijalni ovlaživači
Taj jednostavan trik pomoći će vašim glikanima da vas zaštite od bolesti Covid-19“, ističe Lauc.
Njegovu tvrdnju snažno potvrđuje i najnoviji tekst “Sezonalnost respiratornih virusnih infekcija”, koji je objavljen 16. ožujka u časopisu Annual Review of Virology, a čiji su autori stručnjaci sa Sveučilišta Yale i Medicinskog Instituta Chevy Chase u Marylandu, SAD, te Sveučilišta u Zürichu.
Znanstvenici tvrde u da je jako važno u obzir uzimati vlažnost u grijanim prostorima. Velikim istraživanjem provedenim u Americi pokazalo se da je u sezoni grijanja relativna vlažnost zraka u stanovima i javnim zgradama manja od 24 posto, a to jako pogoduje transmisiji virusa.
Podizanje vlažnosti do 50 posto može prepoloviti transmisiju virusa
Ranija epidemiološka studija u 100 kineskih gradova pokazala je da svaki stupanj smanjenja relativne vlažnosti povećava indeks transmisije Covid-19 za 0.02 posto.
“To je u skladu s pokusima provedenim na životinjama koji su pokazali da podizanje vlažnosti s 20 posto na 50 posto može prepoloviti transmisiju virusa gripe“, kaže Lauc.
Prema njegovim riječima suhi zrak isušuje mukoznu barijeru koja je primarna linija obrane od virusnih infekcija, a ako se dulje vrijeme udiše suhi zrak, ta barijera se isušuje i postaje nefunkcionalna, pa virusi dobivaju pristup stanicama i mogu stvoriti infekciju.
Da bi barijera bila učinkovita, mora se održavat protok sluzi
No, ova mjera se često zaboravlja u borbi s koronavirusom dok se uglavnom ističu izbjegavanja socijalnih kontakata i često pranje ruku.
“Dva glavna oružja u našem arsenalu za “rat protiv virusa” su imunološki sustav i glikani“, kaže Lauc dodavši da “razlike između glikana omogućila je “urođenu zaštitu krda”.
“No, da bi ta barijera bila učinkovita, mora održavati stalan protok sluzi“, kaže molekularni biolog.