Serum iz krvi početnog pacijenta, za koji je smatrao da sadrži antitijela proizvedena dječakovim imunološkim sustavom, liječnik je ubrizgao u tijela 28 drugih učenika, koji prethodno nisu imali ospice. Nitko od njih se nije razbolio. Na pragu takvog liječenja, danas je Kina.
U siječnju 1934. godine kada su djelatnici u Hill School saznali da je učenik bio izložen ospicama tijekom zimske pauze i izolirali ga, J. Roswell Gallagher, liječnik u privatnom internatu u Pottstownu, okrug Montgomery, poduzeo je sve mjere predostrožnosti, ali je bilo prekasno.
Tada je to bila visoko zarazna bolest koja je svake godine u Sjedinjenim Državama ubila stotine ljudi, a student C.Y. već je razvio simptome i zarazio dvoje školskih kolega koji su se liječili od drugih bolesti. No prije pojave simptoma, njih su dvojica zarazili još desetak učenika.
Liječnikov povijesni potez, danas važan za suočavanje s koronavirusom
Gallagher je tada poduzeo odlučujući korak, koji je važan sada kada se svijet suočava s drugom zaraznom bolešću 2020. godine: novim koronavirusom, piše američki Philadephia Inquirer.
Naime, on je izvadio serum iz krvi početnog pacijenta, rekavši da sadrži antitijela proizvedena dječakovim imunološkim sustavom te ga ubrizgao u tijela 28 drugih učenika, koji prethodno nisu imali ospice. Nitko od njih se nije razbolio.
Zaboravljena metoda liječenja
“Gallagher nije prvi koji je isprobao ovaj pristup protiv virusa, ali njegov je napor bio neobično uspješan, pružajući važne tragove o pravilnom doziranju i vremenu takvih infuzija“, rekao je Arturo Casadevall, predsjednik mikrobiologije i imunologije na Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health.
“To ima savršenog smisla, ali ovo je stvarno zaboravljena povijest.”rekao je Casadevall o temeljnom konceptu.
Serum se također koristio za sprečavanje i liječenje bakterijskih infekcija, u nekim slučajevima izvađenih iz krvi životinja, ali ta je praksa u velikoj mjeri nestala sredinom 20. stoljeća pojavom cjepiva i antibiotika.
Plazma bivših pacijenata sadrži antitijela
Na tragu takvog liječenja je Kina koja je zatražila krv od osoba koje su preboljele koronavirus, kako bi izvukli plazmu za liječenje teško oboljelih.
“Plazma bivših pacijenata koji su bili zaraženi koronavirusom, a koji je izazvao epidemiju Covid-19 sadrži antitijela koja bi mogla omogućiti smanjenje virusnog opterećenja teško oboljelih“, rekao je na konferenciji za novinare dužnosnik Nacionalnog zdravstvenog povjerenstva.
Upotreba plazme nije uvijek uspješna metoda
Prema riječima direktora programa za hitna stanja u Svjetskog zdravstvenoj organizaciji (WHO) Michaela Ryana, upotreba plazme bivših pacijenata pokazala se učinkovitom za neke bolesti, no ta metoda nije uvijek uspješna, a direktorica WHO-ovog Odjela za globalnu pripremu za infekcije, dr Sylvie Briand, upozorila je na važnost poštivanja protokola i oprez s krvnim pripravcima kojima se mogu prenijeti druge bolesti.