Ministar rada i mirovinskog sustava Josip Aladrović izjavio je nakon sjednice Gospodarsko-socijalnog vijeća (GSV) da postoji konsenzus svih strana o potporama gospodarstvu za mjesece svibanj i lipanj.
Najbitnije je da smo razgovarali o mjerama za svibanj i lipanj, a sama formalizacija biti će predmet Upravnog vijeća HZZ-a“, rekao je novinarima ministar Aladrović nakon sastanka GSV-a dodajući kako je time i otvoren prostor za kasnije razgovore o očuvanju radnih mjesta po modelu skraćenog radnog vremena.
Ocijenio je da je na sastanku postignuta visoka razina kompromisa.
“Što se tiče precizne ciljane pomoći, mi smo se sada po sadašnjim pravilima vezali za četiri sektora i pad prihoda većih od 50 posto. Govorimo o četiri vrlo izložena, najkritičnija sektora“, objasnio je Aladrović.
Dodao je kako će se problemi drugih sektora rješavati kroz drugačije modele mjera.
Otpis poreza i doprinosa
Mjera pomoći putem otpisa poreza i doprinosa formulirana je do 20. lipnja, a ministar rada i mirovinskog sustava kaže da će i o njoj raspravljati sljedećih dana.
Naglasio je kako će mjera otpisa plaćanja doprinosa vrijediti za navedena četiri sektora koji će ispunjavati kriterije za lipanj.
Postignut je i dogovor oko uvođenja posebnog kriterija HZZ-a koji će pratiti pad prihoda od 20 i više posto, a koji će se koristiti kao dokaz pri korištenju mjera.
Oni koji isplate dobit za svibanj, nemaju pravo korištenja mjera
“Uvest ćemo zabranu isplata dividendi i dobiti za sve srednje i velike tvrtke do kraja 2021. godine jer smatramo da nije oportuno nekoristiti zadržanu dobit i dobit iz prethodnih godina, a paralelno očekivati državnu pomoć. Ukoliko netko iskoristi mjeru, ostavit ćemo mu mogućnost da vrati potporu, a zatim isplati dobit i dividendu dioničarima“, kazao je Aladrović.
Objasnio je da poslodavci ako se odluče na isplatu dobiti, nemaju pravo na korištenje mjera za svibanj.
Pomoć i drugima koji nisu u četiri najpogođenija sektora
Predsjednik Saveza samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH) Mladen Novosel kazao je da su podržali mjere za svibanj i lipanj.
“Suglasnost je poslodavaca i sindikalaca da se posebno za sektor prometa, mora dodatno pomoći poslodavcima koji voze i koji djeluju na međužupanijskom i unutar županijskom prometu. Isto tako u potpunosti smo u suglasnosti da se za lipanj mora iznaći mjera kako pomoći pojedinom poslodavcu, odnosno pojedinom trgovačkom društvu neovisno nalazi li se u ova četiri pogođena sektora“, istaknuo je Novosel.
prijedlog zakona o skraćivanju radnog vremena
Dodaje kako rasprave idu u smjeru formiranja radnih skupina te hitnog dogovora o prijedlogu zakona o skraćivanju radnog vremena.
“Više se ne može horizontalno djelovati, mora se djelovati ciljano. Bolje da se pomogne radnicima putem skraćivanja radnog vremena da radnici ostaju raditi, nego da dolazi do havarije i gubitaka radnih mjesta. Nadam se da, iako je bilo puno šumova u dijalogu i neslaganja do sada, da ćemo končano krenuti boljim dijalogom“, zaključio je Novosel.