Stanovnici Bjelorusije povećavaju pritisak na Lukašenka nastavljajući prosvjede, a na red su došli i štrajkovi koji se šire Bjelorusijom poput požara
Aleksandru Lukašenko vlastiti narod već četvrti dan zaredom poručuje da odstupi s vlasti, na koju je ponovno zasjeo prijevarom na predsjedničkim izborima. Unatoč tome što im je ograničio Internet i onemogućio dogovore za prosvjede putem društvenih mreža, prosvjednika je sve više, a na red su došli i štrajkovi.
Naime, danas je stupio u štrajk veći broj velikih proizvodnih pogona, poput radnika tvornice za proizvodnju industrijskog materijala Keramin, radnici pogona umjetnog gnojiva Grodno Azot, radnici kompanije MAZ koja se bavi proizvodnjom automobila, uključujući i bjeloruskog auto-giganta BelAZ.
Nacionalni štrajk
Radnici štrajkaju i zajedno s ostalim prosvjednicima prosvjeduju protiv rezultata predsjedničkih izbora, koje je objavio Lukašenko.
A radnici BelAZa prosvjeduju i protiv gradonačelnika grada Žodino, koji se nalazi pokraj Minska, a u kojem je smještena navedena tvornica automobila. Naime, gradonačelnik Žodina se našao na meti kritika nakon što je policiji dozvolio korištenje autobusa gradskog prometa za privođenje prosvjednika.
Prema procjeni opozicije ovaj puta se radi o nacionalnom štrajku, koji će Aleksandar Lukašenko teško moći ugušiti policijskom represijom i zatvaranjem. Naime, iako Lukašenko već godinama Bjelorusiju drži potpuno zatvorenu za druge države, međunarodna zajednica mu poručuje kako ne smije ograničavati pravo na slobodu govora i mišljenja, ali isto tako kritiziraju i način na koji je proveo predsjedničke izbore pozatvaravši sve protukandidate.
Čime se Lukašenko zamjerio narodu?
Lukašenka je narod doveo na vlast da ih spasi od siromaštva i nezakonitih privatizacija, no sada ga taj isti narod želi i maknuti, plaćajući za to i vlastitom slobodom. Naime, posljednjih godina Bjelorusima je počela smetati nametnuta izolacija, a posljednji “čavao na svom lijesu“ Lukašenko je zabio negirajući kako je zaraza koronavirusom prisutna i u Bjelorusiji.
Kada je konačno priznao postojanje Covida-19 u svojoj državi, putem medija je izvrijeđao sve one koji su oboljeli poručujući im da manje jedu i da pronađu posao, kako im ne bi bilo dosadno.
No, sudeći prema upornosti Bjelorusa, kojima je Lukašenka očito “preko glave” upravo će on biti taj kome će biti dosadno ukoliko ne pronađe drugu zanimaciju, jer predsjednička mu izmiče.

