Projekt se bavi razvojem vinskog turizma na dijelovima hrvatskog Podunavlja i mađarske Baranje te pozicioniranjem destinacije na vinskom i turističkom tržištu. Njime se kvalitetnije povezuje jednu od najboljih vinskih regija u Mađarskoj – Villany s baranjskim i erdutskim vinogorjem, naglasio je ravnatelj HAPIH-a Krunoslav Dugalić
U Regionalnoj vinoteci u osječkoj Tvrđi, Hrvatska agencija za poljoprivredu i hranu (HAPIH) predstavila je novi prekogranični projekt „Vinski turizam bez granica – jedinstvena vinsko-turistička destinacija“.
Prema riječima ravnatelja agencije Krunoslava Dugalića ukupna vrijednost započetog projekta je 399.969,12 eura, a njegova realizacija trajati će dvije godine.
Turizam i vino na ovim područjima su neodvojivi
“Imamo brojne aktivnosti u smislu promocije, ali ono što bih u stručnom dijelu istaknuo, je izrada specifikacija za našu graševinu što će biti podloga i za udrugu Graševina Croatica i za prepoznavanje regionalnih vina. Mislimo da su turizam i vino na ovim područjima neodvojivi i nadamo se da ćemo u narednom razdoblju dizati kako turistički dio, tako i našu konkurentnost i bolju pozicioniranost, bolju vidljivost“, rekao je ravnatelj HAPIH-a.
Partneri na projektu su Turistička zajednica Osječko-baranjske županije koja i financijski pokriva nešto malo više od 100 tisuća eura, te neprofitna tvrtka vinara iz mađarskog Villanya “Tenkes Nonprofit Kft”. Pridruženi partneri su Osječko-baranjska županija, Ministarstvo turizma i Udruga Graševina Croatica.
Zbog epidemije nisu ostvarena očekivanja
Prema riječima dožupana Gorana Ivanovića, za razvoj vinskog turizma u Osječko-baranjskoj županiji, kao i širem regionalnom području posebno je važna vidljivost. No zbog aktualne epidemiološke situacije za sada nisu ostvarena očekivanja da će 2020. biti referentna godina za razvoj kontinentalnog turizma, ali se nastavljaju aktivnosti i projekti posebice oni u kojima je vino bitan dio unaprijeđivanja turizma.
Proizvodi se 95,6 posto kvalitetnog vina
“Osječko-baranjska županija ima iznimne potencijale. Imamo četiri vinogorja, vinogradarskom proizvodnjom na našem području bavi se 635 poljoprivrednih gospodarstava, ukupna prijavljena proizvodnja iznosila je 16.611,52 tona i 110.626,66 hl vina, a po kvaliteti 95,6 % odnosi se na kvalitetno vino, 2,8 % vrhunsko vino i 1,7 % ostalo vino. Potencijale i ljude imamo, a Županija će kroz projekte nastoji osigurati veću pravu prepoznatljivost i jaku turističku destinaciju, rekao je Ivanović.
Povezivanje mađarskog Villanya s baranjskim i erdutskim vinogorjima
Ravnatelj HAPIH-a Krunoslav Dugalić istaknuo je kako se projekt bavi razvojem vinskog turizma na dijelovima hrvatskog Podunavlja i mađarske Baranje te pozicioniranjem destinacije na vinskom i turističkom tržištu. Projektom se kvalitetnije povezuje jednu od najboljih vinskih regija u Mađarskoj – Villany s baranjskim i erdutskim vinogorjem.
Aktivnosti usmjerene na promociju i jačanje vinskog turizma i destinacija
Kroz projekt će biti izrađena knjiga standarda odnosno komunikacijskog vodiča za prekograničnu vinsko-turističku destinaciju, organizirat će se studijska putovanja za novinare i turističke agente, radionice za turističke vodiče i proizvođače vina, organizirati i sufinancirati manifestacije i sajmovi, kao i druge aktivnosti koje će pridonijeti promociji i jačanju vinskog turizma i destinacija.