Američki dužnosnik jučer je usporedio postupanje Kine u pandemiji koronavirusom i njenu odgvornost s nuklearnom katastrofom u Černobilu 1986. godine.
Savjetnik za nacionalnu sigurnost Robert O’Brien rekao je kako je Peking znao što se događa s virusom, koji je nastao u Wuhanu, još od studenog prošle godine, ali lagao je Svjetsku zdravstvenu organizaciju i spriječio vanjske stručnjake da pristupe informacijama.
Oslobodili su virus koji je uništio svijet
“Oslobodili su virus u svijet koji je uništio bilijune dolara američkog gospodarskog bogatstva , a koje još moramo potrošiti da bismo održali svoje gospodarstvo, kako bismo Amerikance održali živima tijekom ovog virusa”, rekao je O’Brien za NBC.
Zataškavanje virusa ući će u povijest
Dodao je i kako će “zataškavanje” virusa ući u povijest, zajedno sa Černobilom.
“Za deset ili 15 godina od ovog trenutka ćemo gledati specijal na HBO-u “, rekao je, referirajući se na televizijsku mini-seriju.
Naime, u nuklearnoj elektrani u Černobilu, u bivšoj sovjetskoj republici Ukrajini, pušten je radioaktivni nuklearni materijal koji je u nekoliko tjedana ubio desetine ljudi i prisilio desetine tisuća na bijeg, ali je Moskva odgađala otkrivanje razmjera onoga što se smatra najgorom nuklearnom nesrećom u povijesti.
Trump proziva Kinu za prikrivanje važnih informacija
Američki predsjednik Donald Trump redovito se žalio na postupanje Kine s virusom koronavirusa.
Kina negirala optužbe protiv nje, a njezin je glavni diplomata u nedjelju optužio Sjedinjene Države za širenje laži i napad na zemlju.
Problem koji je koštao tisuće i tisuće života
“Ovo je pravi problem i koštao je mnogo, mnogo tisuća života u Americi i širom svijeta jer stvarne informacije nisu smijele izaći“, rekao je O’Brien za CBS.
“Bilo je to zataškavanje. I konačno ćemo stići do dna toga”, zaključio je.

