U domovima za umirovljenike u Engleskoj je u tri tjedna od koronavirusa umrlo više od 6000 ljudi, a ta „dramatična” situacija i dalje se pogoršava, unatoč popuštanju epidemije u Ujedinjenom Kraljevstvu, objavio je danas Ured za nacionalnu statistiku (ONS).
Od 10. travnja do 01. svibnja u domovima za umirovljenike zabilježeno je ukupno 6391 smrtnih slučajeva povezanih s novim virusom, od čega su prema statistikama 2044 zabilježena u Engleskoj u posljednjem tjednu travnja.
Izvor: Twitter
Britanska je vlada donedavno objavljivala samo podatke o umrlima od koronavirusa u bolnicama.
Optužena kako umanjuje razmjere pandemije, odsad u svakodnevne bilance uključuje umrle i u domovima umirovljenika.
Broj umrlih za 75 posto veći već uobičajeno u ovo doba godine
Broj umrlih se na dnevnoj bazi polako smanjuje, što „ohrabruje”, rekao je Nick Stripe, analitičar ONS-a, za BBC.
Napomenuo je ipak kako bolnice bilježe oko 75 posto više umrlih nego obično u ovo doba godine.
„U domovima umirovljenika, situacija je još dramatičnija”, rekao je. „Prošli tjedan zabilježeno je gotovo četiri puta više smrtnih slučajeva nego što bismo očekivali u ovo doba godine, odnosno oko 280 posto više u domovima umirovljenika od prosjeka u zadnjih pet godina, a ta brojka raste”.
Glede tih smrtnih slučajeva, „kod 35 posto na smrtnim listovima spominje se Covid-19”, rekao je.

Foto: Pixabay.com
Prema podacima ONS-a, od početka epidemije do 24. travnja izvan bolnica u Engleskoj i Walesu od Covida-19 umrlo je 8828 ljudi.
Zadnji podaci objavljeni danas, kako prenosi Reuters, govore da je u Ujedinjenom Kraljevstvu od koronavirusa umrlo više od 32 tisuće ljudi, čime je ova zemlja pretekla Italiju i postala pandemijom najteže pogođena zemlja u Europi.
S novih 7000 smrtnih slučajeva proteklog tjedna u Engleskoj i Walesu, ukupan broj umrlih u epidemiji iznosi 32.313.
Podsjećamo, Covid-19 respiratorna je bolest koju uzrokuje novi koronavirus.

