Bivši španjolski kralj Juan Carlos, posljednjih tjedana osumljičen za korupciju otišao je u Dominikansku Republiku, prenose novine La Vanguardia i ABC, bez navođenja izvora. O čovjeku koji je zemlju izvukao iz diktature i odveo je u demokarciju, javnost ima podijeljeno mišljenje.
Pojačavao se pritisak na, nekoć popularnog, a danas bivšeg kralja koji izaziva podjele javnosti, dok su španjolski i švicarski tužitelji istraživali navode o primanju mita zbog ugovora za izgradnju željeznice.
“Odlučio je napustiti zemlju kako bi omogućio svome sinu Felipeu da spokojno vlada“, navodi se u priopćenju kraljevske palače u ponedjeljak, bez navođenja gdje je Juan Carlos otišao.
Važna ličnost u tranziciji zemlje prema demokraciji
La Vanguardia navodi da je osamdesetogodišnji Juan Carlos otišao u Portugal automobilom u ponedjeljak ujutro, odakle se uputio prema Dominikanskoj Republici, gdje planira ostati par tjedana s obitelji koja se obogatila na plantažama šećerne trske, nakon čega će otići na drugu destinaciju.
Španjolska javnost podijeljena oko odlaska Juana Carlosa, važne ličnosti u tranziciji prema demokraciji nakon smrti diktatora Francisca Franca.
Ostat će na raspolaganju uredu tužitelja
Neki mediji su jučer objavili kako se Carlos nalazi u Cascaisu, ljetovalištu blizu Lisabona, gdje je proveo dio svog djetinjstva, a njegov odvjetnik izjavio je kako će “ostati na raspolaganju uredu tužitelja“.
Felipe VI. je krajem ožujka objavio da se odriče očeva nasljedstva i da mu ukida godišnju rentu od gotovo 200.000 eura državnog novca koja mu se dotad isplaćivala.
Moguća tužba jer je kralj abdicirao
Španjolski monarsi imaju imunitet tijekom vladavine, no Juan Carlos je abdicirao 2014. te potencijalno ostao otvorena meta mogućih tužbi za razdoblje poslije abdikacije.